PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Westminster Abbey - Anglie, Londýn

Základní informace

Westminsterské opatství, oficiálním označením Kolegiátní chrám svatého Petra ve Westminsteru, je chrám postavený převážně v gotickém slohu a nacházející se v Londýnském obvodu Westminster, nedaleko od Westminsterského paláce.

Westminster Abbey, Londýn, Anglie Westminster Abbey, Londýn, Anglie Anglie London, Westminster Abbey

Pyšní se nejvyšší gotickou hlavní lodí v Anglii (32 m) a je tradičním místem korunovace a místem posledního odpočinku anglických panovníků. Opatství, napůl národní kostel, napůl národní muzeum, zaujímá jedinečné místo v povědomí národa.

Historie Westminster Abbey

Kostel nechal postavit v roce 1065 král Eduard Vyznavač. Od korunovace králů Harolda II. a Viléma I. Dobyvatele roku 1066 byli všichni angličtí králové (s výjimkou Jany Greyové, Eduarda V. a Eduarda VIII.) korunováni ve Westminsterském opatství. Korunovaci tradičně provádí arcibiskup canterburský. Korunovační křeslo krále Eduarda (křeslo, na němž sedí britský panovník při korunovaci) je opatrováno v opatství.

Interiér Westminsterského opatství je unikátní přehlídkou architektonických a sochařských slohů. Je zde mnoho hrobek anglických monarchů, některé jednoduché a střízlivé, jiné naopak bohatě zdobené.

Opatství nyní slouží zároveň jako církevní svatyně a místo věčného odpočinku známých britských osobností a panovníků, kterých je tu dohromady přes tři tisíce. Svůj klid zde našli například přírodovědec Charles Darwin, otec nukleární fyziky Ernest Rutherford či spisovatelé Rudyard Kipling a Charles Dickens . Ostatky spisovatelů jsou shromážděny v části kostela nazvané Poets' corner. Nejznámější hrobkou je ta patřící Siru Isaacu Newtonovi – je velmi umně zdobená sochařskými a malířskými výtvory oslavujícími vědecké objevy svého obyvatele a nad ní se vyjímá koule s motivy zvěrokruhu.

Šifra mistra Leonarda

Nové zvýšení popularity přinesl budově kontroverzní román Šifra mistra Leonarda od spisovatele Dana Browna, který vyšel roku 2003 a pobouřil pohlaváry křesťanské církve po celém světě. Jedna ze závěrečných scén dějství se odehrává přímo v interiéru chrámu a od té doby tu pendlují hordy turistů dychtících projít se po místech, kudy vedly kroky jejich hrdinů. Organizují se pro ně dokonce speciální výpravy, kde se snaží místní zřízenci tyto tužby naplnit a zároveň opravit některé faktické chyby, kterých se Brown ve svém díle dopustil. Představenstvo opatství také zakázalo v chrámu natáčení scén pro filmové zpracování románu a hollywoodští filmaři se museli spokojit s jinými londýnskými katedrálami jako kulisami- Winchester Cathedral a Lincoln Cathedral.

Zdroj: Wikipedia, Města světa

Oficiální webová stránka: www.westminster-abbey.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY