PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Whitby - Anglie

Základní informace

Whitby je přístavní město v severní Anglii ležící u ústí řeky Esk. Ruiny benediktinského opatství z 13. století dodnes slouží námořníkům jako orientační bod. Whitby je rovněž zmíněno ve slavném románu Drákula spisovatele Brama Stokera.

Whitby, Anglie Whitby Abbey, Anglie

Město vzniklo kolem kláštera, který tu v roce 657 pro muže i ženy založila dcera krále Oswalda z Northumbrie abatyše Hilda. Rychle nabýval na významu, takže už roku 664 se tu konal tzv. Synod of Whitby, kde se řešil nejenom způsob stanovování data Velikonoc, ale i orientace celého anglického křesťanství.

Dvě století po svém založení byl však klášter vypleněn Vikingy a na jeho místě vzniklo koncem 11. století benediktinské opatství. O jeho důležitosti a slávě dnes svědčí jen dochovaná příčná loď a část chóru, které po dlouhou dobu sloužily jako významný orientační bod pro námořníky. Na opatském hřbitově na vrcholku útesu si lze prohlédnout Caedmonův kříž z roku 1898. Tento negramotný muž, který tu žil v 7. století, měl vidění, jež se mu stalo inspirací k sepsání nejstarší dochované anglické básně. Klášter tak sehrál i významnou roli při zrodu anglické literatury.

Osídlení, které se postupně kolem kláštera rozvíjelo, žilo po staletí z lovu sleďů, který se v 18. století přeměnil na lov velryb. Ve stejné době tu vznikl i průmyslový přístav a loďařství a o století později Whitby proslavili šperkaři, kteří vyráběli svá díla z gagátů.

Dnes je možné projít se zachovaným Starým městem na východě od řeky Esk, které je spojeno s novější výstavbou na západě otočným mostem. Vidět tu lze ulici dlážděnou kočičími hlavami s domy pastelových barev, ale i kostel Panny Marie, jehož původ sahá až do roku 1110. Ve směsici různých architektonických stylů lze obdivovat dřevěný interiér, jehož zařízení dle tradice vyrobili místní tesaři. Unikátem je trojpodlažní kazatelna z roku 1778, již zdobí naslouchátka špatně slyšící manželky faráře.

Whitby je také spojeno se jménem dobrodruha a námořníka Jamese Cooka, jehož bronzová socha shlíží z výšky na přístav. Právě tady byly vyrobeny všechny čtyři jeho lodě, na kterých se plavil na svých výpravách, a on sám se učil v letech 1746–1749 v místních loděnicích. Dům na nábřeží, kde tehdy bydlel, se změnil na jeho muzeum a předměty spojené s jeho životem lze najít i ve Whitby Museum and Pannett Art Gallery, které se zabývá místními dějinami.

Oficiální webová stránka: www.visitwhitby.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY