PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Wicklow Mountains - Irsko

Základní informace

Wicklow Mountains je pohoří na jihovýchodě Irska, které patří k nejvyšším v zemi. Má horský charakter se strmými vrcholy a hlubokými ledovcovými údolími, které byly v minulosti častým útočištěm pro odpůrce anglického panství.

Irsko Wicklow Mountains Irsko Wicklow Mountains

Dříve nepřístupné území, kam lidé utíkali před problémy s vládou, zákony, ale i před vlastním svědomím, je dnes turistickým rájem a cílem víkendových výletů mnohých Dubliňanů. Na cestách nekonečnými pustinami i tak narazíte během dne často jen na stáda pasoucích se ovcí. Ti, kteří zvládnou strmá stoupání na místní kopce, z nichž nejvyšší Lugnaquilla dosahuje 925 m n. m., si mohou užít dechberoucí výhledy na jezera, hluboká údolí i oblé vrcholky. Mnoho turistů sem také přijíždí za přírodními i historickými lákadly, jako jsou např. klášterní komplex Glendalough, úchvatné zahrady panského domu Powerscourt Estate či nedaleký Powerscourt Waterfall, který je nejvyšším vodopádem v celém Irsku. Lidé však v národním parku Wicklow využívají i možnosti rybaření a raftingu na místních jezerech.

Svébytné kouzlo mají i opuštěné vesnice, které vyrostly kolem dnes již nefunkčních dolů. Roku 1798 tu totiž byly objeveny zásoby olova a na počátku 19. století se v této oblasti začalo těžit. Ekonomický růst byl však vyvážen děsivými statistikami: průměrně se místní horníci dožívali 42 let, přičemž nejčastější příčinou smrti bylo plicní onemocnění a otrava olovem.

Ještě v 18. století hory protínaly jen čtyři silnice, všechny vedoucí východozápadním směrem. Při rebelii roku 1798, kdy Wicklow Mountains sloužily jako útočiště povstalecké armády generála Josepha Holba, se ukázalo, jak velký problém je dostat sem vládní vojska, která by povstání potlačila. Proto tu v letech 1801 až 1809 vyrostla severojižní silnice zvaná The Old Military Road, spojující města Rathfarnham a Aughavannagh, kterou dodnes využívají jak místní, tak turisté k vyhlídkovým jízdám.

Rada: Dostat se do Wicklow Mountains vůbec není problém. Přímo z centra Dublinu jezdí až na úpatí hor městská hromadná doprava.

Oficiální webová stránka: www.wicklowmountainsnationalpark.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY