Wimbledon Lawn Tennis Museum - Anglie, Londýn
Základní informace
Wimbledon Lawn Tennis Museum je tenisové muzeum v Londýně. Nachází se ve Wimbledonu v areálu The All England Lawn Tennis and Croquet Club. Hlavní vstup pro veřejnost je u brány Gate 4 z ulice Church Road. Každoročně se zde na přelomu června a července koná slavný grandslamový turnaj na trávě. Kromě muzea se zde nachází i kavárna Wingfield Cafe a obchod se suvenýry Museum Shop.
Nachází se zde 19 travnatých kurtů (včetně Centre Court a No.1 Court), 8 antukových kurtů a 5 krytých kurtů. Celá oblast včetně parkoviště se rozkládá na 42 akrech. V parku Aorangi Park se nachází 22 kurtů na přípravu během mistrovství.
Historie Wimbledonu
Tento kultovní klub vznikl roku 1868 jako soukromý sportovní oddíl kroketu na wimbledonské ulici Worple Road pod názvem The All England Croquet Club. O osm let později se jeho součástí stal i nově patentovaný sport, dnes zvaný tenis. Již další rok v červnu proběhl v prostorách klubu první tenisový turnaj, nazvaný dle pořádajících novin Field Cup. Právě kvůli tomuto turnaji zde byla na dvoře položena tráva, která se stala pro Wimbledou typickou. Dnes se kvůli odolnosti používá jílek vytrvalý a od roku 1995 se stříhá na výšku 8 mm.
Přestože se klub roku 1922 přestěhoval na dnešní adresu Church Road, svoji prestiž si stále udržel. Čekatelská doba na přijetí mezi jeho 375 stálých členů se pohybuje v rozmezí několika let a zájemce musí splnit množství podmínek – musí jej např. doporučit čtyři stálí členové, kteří jej znají více než dva roky.
Granslamový turnaj ve Wimbledonu
I tenisový turnaj Wimbledon vychází z tradic: hráči stále používají původní dřevěné šatny, musí být oblečeni v bílé barvě, v prostorách kurtů se neobjevuje žádná reklama, žádné zápasy se nekonají prostřední neděli turnaje, patronát nad touto sportovní událostí drží královská rodina a nikdo si tu nenechá ujít tradiční jahody se šlehačkou, jichž se každý rok prodá přes dvacet tun.
Co však prochází změnami, jsou hrací dvorce. Největší z kurtů je tzv. Centrální dvorec, který byl základem již nového stadionu roku 1922. Na počátku 21. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která umožnila zvýšit počet diváků na 15 000 a získal jako jediný z kurtů zatahovací střechu. Právě tady se nachází královská lóže určená britské panovnické rodině a jejím hostům.
Druhý největší kurt, zvaný jednoduše Court 1, s kapacitou 11 500 diváků nahradil stejnojmenný dvorec z roku 1928, na jehož místě vyrostlo mediální centrum se zázemím klubu Millenium Building.
Do historie Wimbledonu se nesmazatelně zapsala česká tenistka Martina Navrátilová, která získala devět titulů ve dvouhře a celkově je držitelkou dvaceti wimbledonských titulů. K českým výhercům Wimbledonu patří i Jan Kodeš, Jana Novotná a Petra Kvitová.
Co vše mohou návštěvníci vidět
Prohlídka muzea je perfektní způsob, jak poznat toto světoznámé místo. Sbírka muzea Wimbledon Lawn Tennis Museum obsahuje více než 20 tisíc exponátů zahrnující historii tenisu od původně populární zábavy až do dnešních prestižních sportovních utkání jako je The Championships. Muzeum svoji sbírku exponátů rozšiřuje již od svého založení v roce 1970.
V muzeu jsou umístěny tenisové trofeje a medaile za posledních 300 let, kostýmy a šaty mapující měnící se módní trendy (šortky, trička, šaty, klobouky, boty a doplňky od slavných módních značek i samotných hráčů), klenoty jako náhrdelníky a náramky. Samozřejmostí jsou tenisové rakety a pokrok v technologii zastupují stroje na odpalování míčků. Nechybí ani dekorativní keramika a sklářské výrobky z 19. a 20. století s tenisovou tématikou. Vystavená je i výjimečná sbírka obrazů, soch, karikatur a fotek s tenisovou tématikou, stejně jako individuální portréty hráčů.
Muzeum má k dispozici i vybavení, oblečení a archivní materiály, které se vztahují k šampionátům Wimbledonu a k tenisovým hvězdám. Tato kolekce se průběžně doplňuje a aktualizuje.
Sbírku doplňují reklamní letáky, vstupenky a programy, viktoriánské pozvánky na čaj a tenis včetně menu, samolepky a další předměty vztahující se k tenisu. K vidění je i různorodá sbírka hraček s tenisovým motivem – panenky, akční figurky, plyšáky a stolní hry (propagační hra z roku 1936 The Fred Perry Wimbledon Game). Najdete zde i tenisové medaile, programy, oblečení a archivní materiály z Olympijských her (olympijský tenis se na Wimbledonu hrál v roce 1908 a v roce 2012).
Nejbližší stanice metra Southfields, Wimbledon.