PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Wroclaw - Polsko

Základní informace

Vratislav, polsky Wrocław, je čtvrté největší polské město a zároveň jedno z nejstarších měst v této zemi.

Polsko Wroclaw, Rynek řeka Odra, Wroclaw, Polsko Polsko Wroclaw, trpaslici

Vratislav leží na řece Odře. Její původní osídlení se po staletí rozrůstalo z ostrůvku Tumski, kde se už v osmém století nacházelo první opevněné slovanské hradiště. O století později se ostrov stal centrem slovanských Slezanů a až teprve ve 13. století město začalo postupně zabírat i oba břehy řeky. Na původním ostrově pak zůstalo církevní centrum.

Osud tohoto území byl vždy úzce propojen s našimi dějinami – vždyť i pojmenování města odkazuje na českého krále Vratislava I. Jako součást Českého království se Wrosłav stala královským městem a za vlády Lucemburků její vliv stále sílil. V té době tu vznikla jedna z nejhezčích radnic v Polsku v goticko-renesančním stylu, vyrostly nádherné domy kolem druhého největšího náměstí v této zemi a byla postavena i impozantní katedrála.

Svá privilegia město sice ztratilo za vlády Habsburků, ale poté co Vratislav roku 1741 prohrála Marie Terezie a město připadlo Fridrichovi II., získalo opět na svém významu a brzy se stalo jedním z nejvýznamnějších center Evropy.

Malý střed města plný unikátní architektury byl ze dvou třetin zničen během druhé světové války a jeho rekonstrukce se protáhla až do 80. let 20. století. Dlouhá oprava se však vyplatila. Dnes je Vratislav městem jedinečných památek. Její svébytnou atmosféru dotváří řeka Odra, přes niž vede 112 mostů, a obyvatelé rádi užívají odpočinkové zóny jak na jejích dvanácti ostrovech, tak i v parcích podél jejích břehů.

Milovníci historie mohou navštívit některé z nespočtu muzeí a mnoho turistů sem přijíždí i na některý z hudebních festivalů, které se tu konají v průběhu celého roku. Nejvyhledávanějším místem je však tzv Racławické panorama, tedy obrovská malba na plátně o rozměrech 114×15 m, zobrazující bitvu u Racławic.

Oficiální webová stránka: www.wroclaw.pl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Polsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY