Würzburg - Německo
Základní informace
Würzburg je páté největší město německé spolkové země Bavorsko, které se rozkládá na obou březích řeky Mohan.
Dne 16. března 1945 tu bylo během necelých dvaceti minut bombardování Royal Air Force zabito kolem pěti tisíc lidí a zničeno osmdesát procent jeho budov. Město však doslova vstalo z popela a obnovilo se do své dávné krásy, umocněné malebnou polohou v údolí u řeky. Turisté sem jezdí ale i za výtečným vínem a bohatou historií.
Ta se začala psát kolem roku tisíc př. n. l., kdy si tu na hoře Marienberg, dnes osázené vinicemi, Keltové postavili opevněné sídliště. Časem na stejném místě založili Římané město, ale první písemná zmínka o osídlení Würzburgu pochází až z 1. května 704, kdy na zdejším hradě, zvaném ještě Virtebuch, byla vystavena darovací listina.
Roku 741 či 742 tu bylo založené biskupství. Na počátku 11. století získal Würzburg městská práva a v roce 1120 obdržel postavení vévodství. Z bohaté historie by neměl být opomenut fakt, že se tu v roce 1127 konal první rytířský turnaj na německé půdě, že zde v letech 1626 až 1630 ve velkém probíhaly procesy s čarodějnicemi či že právě tady Wilhelm Conrad Röntgen objevil záření, které dostalo po něm jméno.
V historickém jádru města se dochovala řada barokních domů a paláců. Žádný návštěvník nemůže vynechat Starý mohanský most z roku 1534, trojlodní pozdně gotickou kapli Panny Marie, čtvrtý největší kostel v Německu zasvěcený svatému Kiliánovi či komplex budov ze 13. až 19. století tvořící městskou radnici.
Ve městě se nachází také jedna z nejzdařilejších barokních budov v Německu, zvaná Würzburgská rezidence. Budova postavená v letech 1719 až 1745, zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, se může pochlubit mimo jiné monumentálním barokním schodištěm zdobeným největší freskou na světě, dvorním kostelem či tzv. Císařským sálem. Za prohlídku stojí i její zahrady, které vznikly v druhé polovině 18. století