PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Èze - Francie

Základní informace

Èze je středověká vesnička ležící na Azurovém pobřeží, která se právem řadí k nejkrásnějším vesnicím v celé Francii. Rozkládá se na kuželovitém kopci ve výšce 427 metrů nad mořem.

Eze, Francie Eze, Francie

Malebná horská vesnička byla původně posvátným místem, kam féničtí mořeplavci přinášeli oběti bohyni Isis. Ve středověku se dočkala opevnění a v roce 1388 připadla, stejně jako jiná města na Azurovém pobřeží, pod správu Savojského vévodství. Původní středověké opevnění bylo z velké části zničeno během válek o španělské následnictví v roce 1706, v roce 1860 vesnice připadla Francii.

Návštěvníci do Èze vstupují kamennou branou ze 14. století, která je dodnes jediným vchodem do vesnice. Ihned vás obklopí zachovalé křivolaké uličky a malé kamenné domky, v nichž dnes najdete převážně malé umělecké galerie, kavárny či řemeslnické obchůdky. Hlavní ulice se jmenuje Grand rue a vede až na samý vrchol kopce. Zde, na nejvyšším bodě celé vesnice, se rozkládá místní klenot – Exotická zahrada (Jardin exotique). Byla založena na základech starého hradu ze 14. století, který byl v roce 1706 na rozkaz krále Ludvíka XIV. zničen. V zahradě můžete obdivovat kaktusy, sukulenty, sochařská díla a především nádherný výhled do okolí.

Ve vesničce kromě toho stojí za návštěvu především kostel se zvonicí Notre-Dame-de-l’Assomption, jehož současná podoba pochází z 18. století a jeho vnitřní zařízení je vyhotoveno v barokním slohu. Nedaleko objevíte také malou prostou Kapli bílých kajícníků (Chapelle des Pénitents Blancs) ze 14. století, jejíž zdi zdobí výjevy ze života Ježíše a Panny Marie. Chcete-li si dopřát něco dobrého k snědku, můžete zajít na oběd či večeři do luxusního hotelu s restaurací Château Èze, který kdysi býval letním sídlem švédské královské rodiny. Kromě aristokratů si Èze oblíbil také německý filozof Friedrich Nietzsche, který zde strávil několik pracovních dovolených. Je po něm pojmenovaná cesta vedoucí z vesničky krásnou přírodou dolů k moři (tzv. Sentier Frédéric-Nietzsche). Nietzche se tudy údajně rád procházel a napsal zde snad dokonce některé části svého nejslavnějšího díla Tak pravil Zarathuštra.

Oficiální webová stránka: www.eze-tourisme.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY