Ženevské jezero - Švýcarsko
Základní informace
Švýcarsko je zemí mnoha jezer a Ženevské jezero je z nich nejznámější. Obrovská vodní plocha tvoří přírodní hranici mezi Švýcarskem a Francií, je největším jezerem obou zemí, současně největším alpským jezerem a po maďarském Balatonu druhým největším jezerem v Evropě.
Jezero má rozlohu 580 km2 (z toho 345 km2 na území Švýcarska a 235 km2 ve Francii), je dlouhé 72 km a široké max. 14 km. Ve svém nejhlubším bodě dosahuje hloubky až 310 m a celkový objem vody činí 89 km3. Leží v oblouku, který je vymezen Savojskými a Bernskými Alpami na jihu a východě, pohořím Jura na severozápadě a Švýcarskou plošinou na severovýchodě.
Ve frankofonním Švýcarsku i ve Francii zná Ženevské jezero každý pod názvem Lac Léman. Toto pojmenování použil již Gaius Julius Caesar, který během tažení proti Helvétům psal o jezeru ve svých zápiscích jako o „Lacus Lemanus“.
Na březích jezera leží na švýcarské straně několik krásných měst a vesniček. Na nejzápadnějším místě je to Ženeva coby největší město na břehu jezera, dále pak Lausanne a od něj na východ se táhne tzv. Vaudská riviéra. Zde leží mondénní letoviska jako Montreux nebo Vevey oblíbená již několik desetiletí mezi aristokracií, umělci i současnými celebritami. Jezerní břehy střeží také několik starobylých hradů, jimž dominuje hrad Chillon postavený na skále na východním břehu. Malebná krajina podél ohromné vodní plochy je lemována vinicemi na kaskádovitých svazích, které spadají do oblasti zvané Lavaux, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Víno začali v této oblasti pěstovat již Římané a ve středověku ve vinařské tradici pokračovali zdejší mniši. Dnes je Lavaux největší souvislou vinařskou oblastí ve Švýcarsku.
Návštěvníci oblasti může potěšit okružní plavba po jezeře nebo četné možnosti sportovního vyžití jako plachtění, vodní lyžování či windsurfing. V jezeře se dá i koupat – přestože je ledovcového původu, tak povrchová vrstva vody vystoupá v létě na příjemných 19 – 24°C. Promenády kolem jezera jsou hojně využívány turisty i místními k příjemným procházkám, jízdě na kole či na kolečkových bruslích.