PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Zwolle - Nizozemsko

Základní informace

Zwolle je hlavní město provincie Overijssel. Minulost tohoto hanzovního města je patrná v jeho poměrně rozlehlém historickém jádru. Nejkrásnější budovy jsou do značné míry soustředěny v oblasti kdysi obehnané městskými hradbami a vodním příkopem, který je k vidění dodnes.

Nizozemsko Zwolle Nizozemsko Zwolle, historic gate

Město, které se později připojilo k hanzovnímu spolku, vzniklo již v 8. století, když se zde začali usazovat fríští obchodníci. Později byl postaven přístav s mnoha obchodnickými domy a sýpkami. Hanzovní město Zwolle obdrželo městská práva r. 1230. Do současnosti se dochovalo jen několik desítek metrů hradeb, brána Sassenpoort z r. 1406 s pěti věžemi a pozdně gotická věž Pelsertoren z 15. století.

Na co se mohou návštěvníci těšit

Na jedné straně náměstí Grote Kerkplein se tyčí socha Adama od A. Rodina. Za návštěvu stojí i Grote Kerk, zvaný též St. Michaelskerk. Původní románský kostel z r. 1040 se v r. 1370 a poté r. 1452 dočkal rozšíření a stal se z něj trojlodní gotický svatostánek. Původní, 120 m vysoká kostelní věž byla zničena během bouře v r. 1682 a již nebyla obnovena. Ve své době byla zdejší kostelní věž nejvyšší v zemi.

Městu Zwolle vévodí již zdaleka viditelná věž kostela Onze Lieve Vrouwekerk. Této výrazné stavbě vysoké 75 m se říká „peperbustoren“ neboli pepřenka. Návštěvníci, kteří vystoupají 236 schodů až do výšky 50 m, mají z věže krásný výhled na historické jádro města Lelystad, které je vzdálené 45 km východním směrem. Výhled je také na hvězdicovitě vyhloubený městský příkop, který má průměr zhruba 1 km, a na staré domky, částečně zabudované do městských hradeb.

Každý pátek se ve Zwolle koná druhý největší dobytčí trh v Nizozemsku.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko

Oficiální webová stránka: https://www.zwolle.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY