Albertina - Rakousko, Vídeň
Základní informace
Albertina je proslulá vídeňská galerie, která se pyšní jednou z nejlepších sbírek umění na světě. Své sídlo našla tato unikátní sbírka v paláci, který vznikl roku 1714 pro místodržitele rakouského Nizozemí.
O padesát let později věnoval budovu císař František II. svému zeti vévodovi Albertu Sasko-Těšínskému, jenž sem dva roky poté společně se svou ženou arcivévodkyní Marií Kristinou umístil své rozsáhlé sbírky umění. Právě po něm také byla galerie pojmenována.
Kolekce se postupně rozšiřovala, takže je dnes tady možné obdivovat přes padesát tisíc kreseb, akvarelů a leptů a více než jeden a půl milionu rytin. Ve čtyřech poschodích lze najít skvosty světového malířství od 13. století po současnost, přičemž se galerie může pochlubit obrazy Leonarda da Vinci, Raffaela Santi, Michelangela Buonarotti, Petera Paula Rubense, Hieronyma Bosche, Pabla Picassa, ale i Egona Schieleho, jemuž je věnována rozsáhlá expozice v prvním patře. Seznámit se tu lze i s vývojem fotografie od poloviny 19. století a potěší i díla současných malířů.
Za návštěvu stojí tento největší rezidenční palác Habsburků ve Vídni i z důvodu jednadvaceti úchvatných klasicistních komnat rozmístěných ve dvou patrech paláce. Albert Sasko-Těšínský totiž roku 1802 najal belgicko-rakouského architekta Louise de Montoyer, aby k původnímu paláci přistavěl křídlo státních sálů a královských pokojů. Jejich vybavení pak bylo o dvacet let později změněno na empírové.
K velké změně v dějinách Albertiny došlo roku 1919, kdy nově vzniklá Rakouská republika vyvlastnila budovu i sbírku. Na počátku 21. století pak prošla stavba kompletní renovací, při níž byla zrestaurována fasáda i sály a která vytvořila důstojné prostředí pro umění mnoha staletí.
Rada: Chcete-li se vyhnout frontám u vstupu, můžete si koupit vstupenku předem přes internet.
Videa
Najděte si ubytování
Mapa
Doplňující informace
Vstupné
do 19let zdarma