PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Alte Kapelle - Německo, Regensburg

Základní informace

Alte Kapelle (celým názvem Stift Unserer Lieben Frau zur Alten Kapelle) je římskokatolický kolegiátní kostel, zasvěcený Panně Marii, stojící v centru Řezna v německé spolkové zemi Bavorsko.

Již ve středověkých listinách se lze dočíst, že Alte Kapelle je nejstarší kostel v celém Bavorsku. První písemně doložený svatostánek na tomto místě nechal postavit jako součást své falce Ludvík Němec kolem roku 875. Jeho umístění však nebylo vybráno náhodně. V okolí se traduje, že tu už v dobách antiky stával chrám, zasvěcený bohu Junovi, a dle pověsti právě tady pokřtil biskup Rupert vévodu Teoda II. a jeho rodinu, čímž začala christianizace Bavorska. Vykopávky navíc dokazují, že kostel vyrostl na základech původní raně románské kaple z doby karolínské.

Na konci 9. století se však falc přesunula na vhodnější místo a kostel zůstal opuštěn a chátral. Znovu ožil na počátku 11. století díky císaři Jindřichovi II., který na stejném místě postavil kostel nový. Jeho věhlas navíc zajistil tím, že sem nechal umístit zázračný obraz Panny Marie s Ježíškem, který dostal roku 1014 ke své korunovaci od papeže Benedikta VIII. Tato původní bazilika tvoří západní část dnešního kostela. Východní část pak přibyla v polovině 15. století. Současná podoba kostela však pochází až z poslední velké přestavby v roce 1748, kdy získala styl bavorského rokoka. Ve stejné době tu vznikly i nádherné rokokové štuky od Antona Landese.

Alte Kapelle stojí pro středověk zcela netradičně na volném prostranství a nestala se součástí pozdější zástavby, jak tomu bylo obvyklé. V prostorném interiéru lze kromě dechberoucích fresek obdivovat gotický oltář z konce první poloviny 15. století, nádherné náhrobní kameny místních měšťanů či moderní varhany, které při své návštěvě města roku 2006 posvětil papež Benedikt XVI. Využívají se jak pro liturgické účely, tak při koncertech, které se v Alte Kapelle pravidelně konají.

Oficiální webová stránka: www.alte-kapelle.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY