Torri degli Asinelli e Garisenda - Itálie, Bologna
Základní informace
Asinelli a Garisenda jsou dvě slavné věže v severoitalské Bologni, které se během staletí staly proslulým symbolem města. Ve středověku byla Bologna poseta věžemi. Odhaduje se, že jejich počet přesahoval stovku.
Není znám přesný důvod jejich výstavby, ale historikové předpokládají, že se jednalo především o kamenné obranné věže, které možná vznikly jako ochrana bohatých rodů během bojů o investituru. Jejich stavba ovšem také ukazovala na bohatství rodiny a její prestiž.
Že věže byly neodmyslitelnou součástí Bologni, dokazuje i fakt, že jsou zmíněny v několika uměleckých dílech, např. v Dantově Pekle.
Předpokládá se, že první z nich se objevily v 11. století. Jejich vznik byl velmi náročný: na typickou šedesát metrů vysokou věž bylo potřeba tři až deset let tvrdé práce nevolníků. Charakteristický je čtvercový půdorys, pět až deset metrů hluboké základy, zpevněné kůly, a základna z velkých bloků kamene.
Už ve 13. století však byly mnohé z věží strženy nebo se začaly využívat k jiným účelům: často sloužily jako vězení, obchody či jako obytné budovy. Na náměstí Piazza di Porta Ravegnana jich ještě roku 1919 stálo pět, dnes se tu však dochovaly pouze dvě.
Vyšší z nich dosahuje 97,2 metrů, a je tak nejvyšší šikmou věží na světě. Postavena byla patrně v letech 1109 až 1119 pro šlechtice Gerarda Asinelliho a dnes se její vrchol od základny odchyluje o 1,23 metru. V dějinách ji potkala spousta nepříjemností – několikrát byla zasažena bleskem a roku 1513 během oslav zvolení papeže Leona X. ji omylem trefila koule vystřelená z děla.
I tak lze dnes vyšplhat po 498 schodech na její vrchol a užít si nádherný výhled na město i okolí.
Druhá z věží Garisenda je sice o poznání menší (dosahuje jen 48,16 m, neboť byla ve 14. století kvůli konstrukčním chybám o dvanáct metrů snížena), zato její náklon je úctyhodný: od své osy se vršek věže odchyluje o 3,22 metru.
Věže v 60. letech 20. století inspirovali architekta při stavbě mrakodrapů World Trade Center v New Yorku.