PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Atomium - Belgie, Brusel

Základní informace

Atomium je unikátní konstrukce v rozhlehlé zábavní oblasti Bruparck na severním předměstí Bruselu, která se spolu s Manneken Pis stala nejznámějším symbolem hlavního města Belgie.

Belgie Atomium

V roce 1958 se v Bruselu konala Světová výstava Expo 58, pro niž inženýr André Waterkeyn navrhl stavbu ve tvaru krystalické mřížky železa v měřítku 1 : 165 miliard. Konstrukce z oceli a hliníku měla symbolizovat velký pokrok, kterého věda dosáhla během 20. století.

Jednotlivá ramena krychle o hraně 29 metrů spojují devět obrovských koulí o průměru 18 metrů a váze 200 tun, v nichž bývaly samostatné expozice. K pohybu mezi nimi mohli návštěvníci využít v chodbách o průměru 3 metrů eskalátory. V nejvyšší kouli ve výšce 102 metrů se ukrývá restaurace a návštěvníkům se nabízí nádherný výhled nejen na Brusel, ale za jasného počasí až na Antverpy.

Celá konstrukce na třech masivních sloupech váží 2 400 tun a byla postavena za tři roky. Plánovaná byla pouze pro výstavu a počítalo se s tím, že šest měsíců po jejím skončení bude opět rozebrána. Zájem návštěvníků o ni však předstihl veškerá očekávání a město konstrukci odkoupilo. Zvolený materiál však nebyl na dlouhodobé využívání určen, a tak symbol Bruselu postihla koroze a vstup do prostor Atomia musel být omezen.

V roce 2006 pak byla dokončena jeho celková rekonstrukce, která vyšla na 26 milionů eur, z čehož část platilo město, část stát a velký podíl na jejím financování nesla i nezisková organizace za tímto účelem založená. Peníze přinesl i prodej původních hliníkových desek, které byly nahrazeny korozivzdornou ocelí. Slavnostně byla stavba znovu otevřena 14. února 2006, i když veřejnosti jsou přístupné jen čtyři koule. V nejvyšší z nich se stále nachází restaurace a vyhlídka, ve dvou se konají výstavy, přičemž ty stálé se týkají 50. let 20. století, Expa 58, historie Atomia a prohlédnout si tu lze i fotodokumentaci rekonstrukce. Poslední z otevřených koulí je věnována dětem.

Oficiální webová stránka: atomium.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY