Bazilika San Vitale - Itálie, Ravenna
Základní informace
San Vitale je úchvatná byzantská bazilika, zapsaná spolu s dalšími osmi raně křesťanskými památkami Ravenny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Skvost byzantské architektury a umění nechal postavit bohatý ravennský bankéř a mecenáš umění Julianus Argentarius. Základní kámen byl položen roku 528 za vlády římského císaře Theodericka a kostel byl vysvěcen o dvaadvacet let později, kdy v Ravenně panoval byzantský vládce a východořímský císař Justián. Úplné dokončení svatostánku však trvalo až do 19. století.
Na architektuře San Vitale se odráží byzantská tradice, zahrnující matematické přístupy, přičemž hlavní roli tu hraje číslo osm. Nad dvěma soustřednými osmiúhelníky se tyčí centrální kopule s oktagonální lucernou, podepřená osmi pilastry a oblouky. Z každé strany pak vybíhá osm výklenků.
Právě tento architektonický model posloužil o patnáct let později jako inspirace pro stavbu Hagia Sofia v Istanbulu.
To, proč sem většina návštěvníků přijíždí, je však největší mozaika byzantského typu mimo Konstantinopol, ukrytá v jedné z apsid. Skvěle dochované dílo z 6. století také dodržuje přesná pravidla pro rozmístění postav i barevnou symboliku. Zpodobněný je tu Ježíš Kristus, apoštolové, svatý Vitale, který právě dostává mučednickou korunu, dva andělé a v neposlední řadě i biskup Ecclesius, držící model kostela, který chrám začal stavět. Nechybí ani výjevy ze Starého zákona, ani symboly evangelistů Marka, Matouše, Jana a Lukáše. Vše doplňují obrazy polí, řek se žábami, volavky a delfíni, ale i města Jeruzalém a Betlém.
Mezi mozaikami si lze prohlédnout i portrét císaře Juliana a jeho manželky Theodory.
Za pozornost stojí i barokní fresky, vytvořené v letech 1778 až 1782 italskými malíři, jako byl Jacopo Guarana či Giuseppe Giovachino Barozzi, či labyrint na podlaze presbytáře přímo před oltářem, který představuje symboly hříchu a očisty.