PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bratislavský hrad - Slovensko, Bratislava

Základní informace

Bratislavský hrad je dominantou hlavního města Slovenska a sídlo Národní rady Slovenské republiky.

Bratislavský hrad, Bratislava, Slovensko

Jeden z nejstarších slovenských hradů vyrostl na 85 metrů vysokém vršku nad řekou Dunaj. Strategická poloha lákala k osídlení už odedávna, takže archeologické vykopávky odhalily i oppidum z 2. století př. n. l. Kelty vystřídali Římané, poté Germáni, ale vrch obývali i Slované a Maďaři. Nejstarší písemná zmínka o hradu na tomto místě však pochází až z roku 907. Tehdy totiž je v Salcburských listech popsána porážka Bavorů Maďary u hradu Pressalauspruch, tedy dnešního Bratislavského hradu. Ve 13. století hrad sloužil jako církevní sídlo a stejně tak i sídlo úředníků, kteří vydávali a ověřovali listiny. Od roku 1536 do 1784 tu také sídlil uherský panovník a zasedal uherský sněm.

Současný vzhled začal hrad získávat za vlády Zikmunda Lucemburského a během několika staletí prošel mnoha rekonstrukcemi, takže tu lze dnes vidět směs gotiky, renesance a baroka. Zásadní změnou prošel v 18. století, kdy se z něj stala přepychová rezidence s francouzskými zahradami. Není divu, že jej jako své sídlo využívala i Marie Terezie se svými šestnácti dětmi. Roku 1811 však hrad vyhořel a skoro 150 let z něj byly jen ruiny. Dokonce se uvažovalo o jeho zbourání. Teprve v roce 1953 se začalo s rekonstrukcí, která trvala celých 15 let.

Dnes má hrad téměř čtvercový půdorys o rozměrech 320×340 metrů. Ze čtyř věžiček, které jej zdobí, jsou tři jen přistavené ke střeše. V jediné opravdové věži byly po dvě století uloženy korunovační klenoty Uherska. Tato Korunovační věž je dnes součástí prohlídkové trasy. Během návštěvy hradu uvidí zájemci i Čestné nádvoří se sochou velkomoravského knížete Svatopluka od Jána Kulicha, bašty, honosné schodiště či klenotnici. Prohlédnout si je možné i základy trojlodní baziliky z dob Velkomoravské říše.

Oficiální webová stránka: www.bratislava-hrad.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY