PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Carrières de Lumières - Francie, Les Baux-de-Provence

Základní informace

Carrierès de Lumières je ohromující audiovizuální show, probíhající v bývalém lomu u vesnice Les Baux-de-Provence v srdci jihofrancouzské oblasti Provence.

Vesnička Les Baux-de-Provence leží uprostřed vápencového pohoří Les Alpilles. V 19. století bylo v jejím okolí otevřeno několik lomů, v nichž se těžil místní jemně bílý či světlý kámen. Po první světové válce byl však kámen jako stavební materiál nahrazen jinými surovinami, poptávka po něm klesla a lomy musely být zavřeny. Jedním z nich byl i Les Grand Fonds. Jeho originálního půvabu se však v roce 1959 všiml Jean Cocteau, který se zde rozhodl natočit surrealistický film Oprheova závěť. O skoro 20 let později tu pak scénograf Joseph Svoboda konal první projekci, ale k vytvoření dnešní podoby show bylo potřeba dalších 35 let.

Bývalý lom byl zastřešen a technicky dokonale připraven na unikátní zážitek. Nespočet projektorů kouzlí na stěnách, stropě a podlaze působivé obrazy, které se vzájemně prolínají. Obrazy světoznámých umělců zde ožívají, jsou zasazeny do kontextu, ale zároveň je možné obdivovat a pochopit každičký jejich detail. V ohromujících prostorách je možné se volně pohybovat a užít si jedinečného zážitku, ale zároveň se každý může přesvědčit, že autoři neopomněli žádný kout tohoto unikátního „sálu“. Při promítání není nutné znát jazyk, vše je sdělováno pomocí obrazu a působivé hudby. Návštěvníci se tu stávají součástí obrazu a hned po vstupu se ocitnou v říši představ a umění.

Hlavní film trvá tři čtvrtě hodiny a za pár let, kdy takto Carrieres de Lumiéres fungují, tu mohli zájemci nakouknout do světa obrazů italské renesance, Picassa a španělských malířů, Klimta, Marca Chagalla, Hieronyma Bosche, francouzských impresionistů, van Gogha a mnohých dalších umělců. Po několikaminutové přestávce následuje krátká hříčka, probouzející fantazii diváků. Jejím námětem byl např. Svět Julese Vernea, Vesmír či Květiny a popkultura.

Samostatný menší komorní sál je věnován i Jeanovi Cocteau a jeho filmu. V interiéru se dochovala i výzdoba, vytesaná do kamene přímo pro potřeby jeho díla.

Oficiální webová stránka: https://www.carrieres-lumieres.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY