CERN - Švýcarsko, Ženeva
Základní informace
Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) je jednou z nejdůležitějších a nejmodernějších vědeckých laboratoří na světě. Tato mezinárodní organizace sídlí na pomezí Švýcarska a Francie, nedaleko Ženevy.
Název CERN je zkratkou slov „Conseil Européen pour la recherche nucléaire“, tedy Evropská laboratoř pro výzkum částicové fyziky. Organizaci založilo dvanáct evropských států v roce 1954, v současnosti je členských států dvacet (včetně České republiky, která do CERNu přistoupila v roce 1993). Sedm dalších států má status pozorovatelů.
Cílem organizace je mezinárodní spolupráce na poli vědeckého výzkumu částicové fyziky a se zdejšími moderními zařízeními pracuje bezmála deset tisíc vědců z celého světa. Některé z výzkumů a poznatků jsou zveřejňovány, jiné probíhají pod přísným bezpečnostním utajením.
K největším úspěchům organizace patří vytváření antihmoty v urychlovači částic. K dispozici je tu tzv. Velký hadronový urychlovač (LHC), největší svého druhu na světě, ve kterém se urychlují elektrony a pozitrony a jako produkt jejich srážek mohou vznikat nové formy hmoty. Jedná se o 27 kilometrů dlouhý tunel, instalovaný v hloubce 50 – 150 m pod povrchem země mezi francouzským pohořím Jura a Ženevským jezerem.
Symbolem a emblémem CERNu je obrovská dřevěná koule, vysoká 27 m a široká 40 m, symbolizující zeměkouli. V přízemí této stavby je návštěvníkům přístupná interaktivní výstava o částicích a Velkém třesku. Pořádají se zde také krátkodobé výstavy, filmové projekce nebo konference. Zájemci z řad veřejnosti se mohou zúčastnit některé z komentovaných prohlídek, během nichž se dozvědí informace o historii a aktivitách této organizace a podívají se samozřejmě také na některá její pracoviště. O prohlídky bývá velký zájem, proto je třeba je rezervovat s několikaměsíčním předstihem. V nabídce jsou také prohlídky pro školní skupiny a aktivity pro děti.