PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Circus - Anglie, Bath

Základní informace

Circus je slavná ulice nedaleko historického centra města Bath v anglickém hrabství Somerset.

V 18. století se město Bath stalo módní záležitostí a začalo měnit svojí tvář. Jedním z architektů, kteří určovali jeho podobu, byl John Wood starší. Ten, když mu bylo kolem dvaceti let, odjel do Londýna, kde se nadchnul pro palladiovský styl. Když se roku 1727 vrátil do Bath, měl připravený grandiózní plán přestavby města, inspirovaný antickým Římem. Jeho projekt obsahoval kruhové sportoviště i královské fórum. Kvůli svému velikášství však plán nikdy nebyl schválen, ale ujal se Woodův novátorský koncept prostorných náměstí a impozantních teras, který si přivezl z Londýna. Díky tomu vzniklo např. náměstí Queen Square či Parades.

Největším projektem tohoto architekta však byl kruhový Circus. Základní kámen této unikátní stavby byl položen 7. února 1754 a zpočátku vše postupovalo velmi rychlým tempem, takže se 3. ledna následujícího roku mohli do prvních šesti budov nastěhovat noví obyvatelé. John Wood st. se však slavného otevření nedožil, neboť zemřel už tři měsíce po zahájení stavby. V jeho projektu pak pokračoval jeho syn John Wood mladší. Ten se musel potýkat s množstvím problémů, k nimž patřilo např. zjištění, že připravené pozemky na celou budovu nestačí. V letech 1759 až 1761 došlo dokonce k zastavení stavby, ale roku 1768 byla tato unikátní ukázka architektury 18. století zdárně dokončena.

John Wood starší se při jejím navrhování nechal inspirovat nejen římským koloseem, ale i prehistorickými stavbami, jako je např. Stonehenge. Vznikla tak kruhová stavba přerušená třemi vjezdy, sjednocená elegantní prohnutou fasádou. Zdobí ji antické sloupy a důležitým prvkem je 525 znaků s vyobrazením hadů, námořních symbolů, ale i např. žaludů či předmětů reprezentujících náboženství a vědu.

Původně se jednalo o otevřené náměstí, v jehož středu však kolem roku 1800 vznikl z iniciativy obyvatel malý parčík. Circus je oblíbená stavba, v níž bydlelo množství slavných osobností, ať už z oblasti vědy, politiky či umění. Nějakou dobu tu pobýval i hollywoodský herec Nicolas Cage.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY