PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Clifford´s Tower - Anglie, York

Základní informace

Clifford´s Tower, někdy označována jako York Castle, je ruina věže středověkého hradu v severoanglickém městě York. Věž stojí na vyvýšenině, kde se původně nacházel dřevěný hrad postavený na příkaz Viléma Dobyvatele, který v r. 1190 vyhořel.

Clifford´s Tower, Anglie

Přestože York vyrostl na základech keltského a římského osídlení, první pevnost tu postavil Vilém Dobyvatel až roku 1068. Když se vydal na sever potlačit protesty proti své vládě, na obsazeném území vždy vystavěl pevnost jako symbol své moci v daném regionu. V Yorku postavil hrady hned dva. Na místě dnešní Clifford´s Tower stál původně dřevěný hrad, který vydržel jen o něco málo déle než sto let.

Ve 12. století totiž sílilo napětí mezi katolíky a židy, jež vyvrcholilo roku 1190, kdy se sto padesát židů ukrylo před sílícími nepokoji ve věži. Nakonec si však všichni vzali život, aby se nedostali do rukou zuřícího davu venku. Hrad tehdy celý shořel. Během čtyř let byl sice znovu opraven, ale brzy poté jej čekala nová přestavba. V letech 1245 až 1290 se z něj stala strohá kamenná citadela o dvou patrech, jejíž půdorys sestával ze čtyř protínajících se kruhů – tvar připomínal čtyřlístek.

Během následujících staletí zažila věž požáry i povodeň, ale velkou škodu na ní paradoxně napáchal i člověk: v roce 1596 se přišlo na to, že ji začal rozebírat hlavní žalářník, který prodával kámen jako stavební materiál.

V 17. století ji znovu nechala zastřešit a opravit královna Henrietta Marie, neboť věž plánovala využít jako skladovací prostor pro střelivo. Roku 1644 se však pevnost dostala do rukou republikánů, kteří zde zřídili vězení. Jejich posádka šedesáti až osmdesáti mužů ovšem měla velké neshody s místními, kteří se věž rozhodli zničit. Ohrozil ji i požár v důsledku oslav svátku svatého Jiřího 23. dubna 1684.

Až do 30. let 19. století sloužila věž jako vězení a pak zůstala opuštěná až do roku 1902, kdy začala velká kampaň za její opravu a provedení archeologických vykopávek. Roku 1915 pak již natrvalo připadla státu.

Původ názvu věže je nejistý. Ví se, že se zpočátku jmenovala King´s Tower. Přejmenována byla patrně za dob vlády Jindřicha II. po Rogerovi z Cliffordu, jenž byl zajat a oběšen roku 1322 po bitvě u Boroughbridge a jehož tělo pak bylo několik dní vystaveno na zdi věže.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY