PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Cours Mirabeau - Francie, Aix-en-Provence

Základní informace

Cours Mirabeau je živý široký hlavní bulvár města Aix-en-Provence v jižní Francii.

Francie Aix-en-Provence, Fountain at La Rotonde

Cours Mirabeau tvoří jižní stranu starého města. Jedná se o živou ulici lemovanou domy ze 17. a 18. století, která se pravidelně proměňuje v jeden velký trh a která nabízí příjemné posezení v zahrádkách kaváren.

Bulvár vyrostl roku 1651 na místě nově uvolněného prostoru po stržených hradbách, ale své jméno dostal až v 19. století po francouzském novináři, spisovateli a významném vůdci rané fáze Velké francouzské revoluce Honoré Gabrielovi Riquet de Mirabeau.

Při výstavbě bulváru se architekt nekompromisně držel slavného pravidla Leonarda da Vinci, že ulice musí být tak široká, jak vysoké jsou její domy. Navíc vše podřídil násobkům čísla čtyři. Na čtyřech stech čtyřiceti metrech je vysazeno čtyřiačtyřicet platanů a bulvár rozdělují čtyři fontány.

Největší z nich stojí na západním konci této třídy. Kruhová Fontaine de la Rotonde uprostřed kruhového objezdu vznikla roku 1860. Voda je sem přiváděna z řeky Verdon. Monumentální kašna o průměru 31,5 metrů a výšce 11,9 zdobí tři sochy, které symbolizují nejdůležitější obory tohoto území. Socha justice má pohled otočený právě na Cours Mirabeau, zemědělství je obráceno k Marseille a umění se dívá směrem k Avignonu.

Jen kousek dál na východ stojí uprostřed bulváru Fontána devíti kanovníků, která vznikla na místě, kde kočovníci napájeli svá stáda. Do podoby kašny ji přebudoval v roce 1691 architekt Laurent Vallon pro jeptišky z nedalekého kláštera.

Budete-li pokračovat ještě dále na východ, natrefíte na kašnu, jejíž pramen o teplotě 34 °C využívali už Římané. Dodnes tuto Mechovou fontánu vyhledávají nemocní lidé, protože prý léčí tuberkulózu, strumu a zvyšuje plodnost žen.

Poslední z kašen na této ulici má podobu krále Reného, který se proslavil svou kultivovaností. Právě za jeho vlády v 15. století se z Aix-en-Provence stalo centrum umění a vzdělanosti.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY