PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Dunvegan Castle - Skotsko, Isle of Skye

Základní informace

Dunvegan Castle je nejstarší stále obývaný hrad ve Skotsku. Hrad leží na ostrově Skye a je sídlem klanu MacLeod. Na hradě se uchovává legendární kus kouzelného hedvábí, tzv. Fairy Flag, který měl klanu zajistit ochranu. Návštěvníci hradu si mohou připlatit výlet loďkou k tulením koloniím, které lze spatřit v přilehlém jezeře Loch Dunvegan.

Dunvegan Castle, Isle of Skye, Skotsko

V srdci pozemků patřících klanu MacLeod o rozloze 42 000 akrů vznikla ve 12. století pevnost. Během následujících staletí byla desetkrát přestavována, takže na ní lze pozorovat různé architektonické styly. K poslední významné rekonstrukci došlo v letech 1840 až 1850. Ta jí dala vnější viktoriánskou podobu, za níž se však skrývá pět samostatných budov, každá s vlastním příběhem.

V interiéru hradu lze vidět sbírku nádherných maleb a originálních historických předmětů. K těm nejvzácnějším patří hedvábná vlajka zvaná Am Bratach Sith, pocházející pravděpodobně ze Sýrie nebo Rhodu. Dle legendy má zázračnou moc. Klanu ji věnovala víla, která se zamilovala do nejvýznamnějšího muže této rodiny, strávila s ním život a po jeho smrti se vrátila ke svým družkám. Rozvinutá vlajka rod chrání a navíc nabízí splnění tří přání, přičemž dvě z nich již byla vyčerpána – jedno roku 1490 v bitvě u Glendachu, druhé v roce 1580 v bojích u Trumpanu.

Na mnoha předmětech je vidět nápis Hold Fast (drž pevně). Toto rodové heslo MacLeodů rodina používá od 14. století. Tehdy se Malcolm MacLeod vracel z Glenely a napadl jej divoký býk. Zatímco s ním zápasil, povzbuzovali jej jeho muži slovy: „hold fast, MacLeod“. Po přemožení býka pak rod převzal tuto větu jako své motto.

Velkou předností Dunvegan Castle je jeho nádherná poloha na skále nad jezerem Loch Dunvegan. Z druhé strany jej obklopuje pět akrů dokonale udržovaných formálních zahrad s vodopády, jezírky a množstvím druhů květin, které již od 18. století tvoří kontrast k okolní přírodě.

Klan MacLeodů obývá hrad už více než osm set let. Jedinou výjimku představoval hladomor v letech 1847 až 1851, kdy se devětatřicetiletý majitel musel přestěhovat do Londýna, aby vydělával na zabezpečení své rodiny jako účetní. Jeho potomci se na Isle of Skye vrátili roku 1929 a čtyři roky poté poprvé otevřel Sir Regibald MacLeod své sídlo veřejnosti.

Oficiální webová stránka: www.dunvegancastle.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
výlet za tuleni - GBP 7,-/8,50/10,-

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY