PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 6x

Eden Project - Anglie, Cornwall

Základní informace

Eden Project je unikátní enviromentální projekt sdružující rostliny z celého světa v anglickém hrabství Cornwall, prolínající se se sociální a kulturní základnou.

Anglie Eden Project

Více než 160 let se na tomto místě těžil kaolín. Když byl roku 1995 ukončen provoz lomu, zaujal prostor britského podnikatele narozeného v Nizozemsku sira Timothy Bartela Smita, který nedávno před tím ukončil svůj unikátní projekt Ztracených zahrad Heliganu a rozhodl se tento prostor změnit v obrovský komplex, v němž se setkávají rostliny různých biologických pásem.

V říjnu roku 1996 vytvořil architekt Nicholas Grimshawen první nákres a o dva roku později roku 1998 se začalo s jeho realizací. Že se nejednalo o jednoduchý projekt, dokazuje i fakt, že bylo nutné vytvořit dokonce i vlastní speciální hlínu – vědci z univerzity v Readingu jí vyrobili 83 000 tun.

V září roku 2000 byl zasazen první strom a po dvou a půl letech příprav mohl být v březnu 2001 celý projekt otevřen. Zájem o něj předčil veškerá očekávání – jen do června téhož roku jej navštívilo přes milion návštěvníků, kteří se v srdci anglického Jihozápadu mohli projít např. v deštném pralese.

Výsledkem je originální koplex budov, jehož podivné bílé kopule jsou rozděleny do dvou celků, představující dva samostatné biotopy. V tropickém biotopu o rozloze 1,56 ha rostou např. banánovníky, kávovníky či bambusy, kdežto ve středozemním si lze na ploše 0,654 ha prohlédnout např. olivy či vinnou révu.

Uzavřené celky doplňuje jeden venkovní s rostlinami mírného pásu. Návštěvníci se tu mohou projít mezi čajovníky, chmelem, levandulí či slunečnicemi.

V roce 2005 tady vyrostla originální budova zvaná Core, tedy Jádro, v níž vznikly nové výstavní prostory a učebny pro enviromentální výchovu. Výstavy se konají i v další nově vzniklé budově neobvyklého tvaru, zvané Seed, tedy Semeno.

Rozsáhlý prostor se však používá i pro kulturní akce. Od srpna 2002, kdy tu proběhl první koncert, tu hrála např. skupina Oasis a vystoupila zde i zpěvačka Amy Winehouse.

Rada: Ti, kteří se do Cornwallu nedostanou, mohou využít možnost virtuální prohlídky Eden Project na Google Street View.

Oficiální webová stránka: www.edenproject.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY