PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Etna - Itálie, Sicílie

Základní informace

Etna je nejvyšší činná evropská sopka a zároveň nejvyšší hora Evropy na jih od Alp.
Jedna z nejnavštěvovanějších sopek na světě, zapsaná roku 2013 mezi přírodní památky světového dědictví UNESCO, leží na italské Sicílii nedaleko měst Messina a Catania.

Vznik sopky

V důsledku aktivní erupční činnosti jsou její svahy pokryté úrodnou sopečnou půdou, která tu už po mnohá staletí umožňuje úspěšně pěstovat vinnou révu a ovocné stromy. Díky tomu v jejím okolí již od dávných dob žije velké množství lidí, přestože jsou neustále ohrožení možným dalším sopečným výbuchem.

Nejstarší záznamy erupce pochází už z roku 135 n. l. Dle mythologie stojí za aktivitou sopky souboj Dia s největším z Titánů Týfónem, posledním synem matky země Gaie. Když Týfón poražen utíkal, Zeus na něj svrhl kámen, jež Titána zarazil do země. Erupce způsobuje jeho sto hlav, které se pokouší prokousat na povrch.

Významné erupce ve 20. století

Ještě roku 1940 měla Etna jediný kráter. Po velkých erupcích však vznikly čtyři nové hlavní krátery Voragine, Bocca Nuova, Severovýchodní kráter a Jihovýchodní kráter a několik desítek dalších menších. Že se nejednalo o výbuch ojedinělý, dokazuje i fakt, že třiadvacet nových kráterů tu vzniklo po sopečném výbuchu roku 1910, po němž vydržela láva horká více než rok a půl.
Erupce ovlivňují i výšku sopky – zatímco ještě v 70. letech 20. století dosahoval její celoročně sněhem pokrytý vrchol 3380 metrů, výbuch roku 1981 jej snížil na 3329 metrů.

I přes nebezpečí, které sopka přináší, jsou krátery každoročně cílem více než milionu turistů, kteří přináší práci širokému okolí. Již roku 1924 tu vznikla silnice k chatě Rifugio Sapienza, odkud je pak možné vyjet kabinovou lanovkou do výšky 2900 m n. m. Výš už lze jít jen pěšky, nebo vyjet speciálními terénními autobusy.

Rada: Plánujete-li výstup k vrcholovým kráterům hory, nezapomeňte se zastavit v recepci Refugio Sapienza, kde vám podají informace o aktuální erupční činnosti sopky.

Oficiální webová stránka: www.visitsicily.info/en/il-monte-etna-2

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY