PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Evropský parlament Strasbourg - Francie, Strasbourg

Základní informace

Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku se nachází v moderní prosklené budově na severovýchodě města v tzv. Evropské čtvrti.

Evropský parlament, Strasbourg, Francie Evropský parlament, Strasbourg, Francie

Parlamentní shromáždění existuje v Evropské unii už od jejích počátků. Jeho pravomoci byly posíleny po prvních přímých volbách roku 1972 a v 90. letech jej Maastrichtská a Amsterdamská smlouva definovaly jako zákonodárný orgán. Poslanci jsou jednotně voleni na pět let, ovšem volební systém se liší dle tradic v každé zemi. Evropský parlament má tři sídla, a to v Bruselu, Lucemburku a Štrasburku, přičemž ve smlouvě o Evropské unii je definováno, že Štrasburk je oficiálně sídlem evropského parlamentu, kde se musí konat alespoň 12 plenárních zasedání každý rok.

Až do roku 1999 sídlil Evropský parlament spolu s Radou Evropy v Palais de l´Europe, připomínajícím čtvercovým půdorysem i moderním exteriérem pevnost. V roce 1995 začala vznikat jeho vlastní budova, nazvaná dle bývalé francouzské členky parlamentu Louise Weiss, která je od sídla Rady Evropy oddělená jen řekou Ill. Pařížská architektonická kancelář Architecture-Studio se nechala inspirovat římskými amfiteátry a výsledkem je jedna z největších a nejvýraznějších budov ve Štrasburku.

Stavbu o celkové ploše 220 000 m² se 17 nadzemními a 3 podzemními patry slavnostně otevřel 14. prosince 1999 francouzský prezident Jacques Chirac a předsedkyně parlamentu Nicole Fontaine. V 60 metrů vysoké věži, která z jedné strany vypadá jako nedostavěná, se nachází jednací sál, zvaný Hemicycle, o rozměrech 56×44×15 metrů. Poslanci tu sedí dle své politické příslušnosti, přičemž každý stůl má svůj mikrofon, sluchátka a elektronické hlasovací zařízení. K parlamentu patří i čtyři další budovy administrativy, z nichž nejnovější, dostavěná roku 2017, je pojmenována po bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi.

Pro zájemce připravil Evropský parlament možnost bezplatné návštěvy, při níž mohou vidět např. Hemicycle, ale i Parlamentarium Simone Veil, v něž se nachází např. 360° kino a množství interaktivních zastavení, kde se mohou dozvědět vše o historii a fungování Evropské unie.

Oficiální webová stránka: https://www.europarl.europa.eu/visiting/cs

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY