PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Frauenkirche Dresden - Německo, Drážďany

Základní informace

Frauenkirche je evangelický kostel nacházející se v centru Drážďan, který je zároveň hlavním symbolem města. Kostel byl za druhé světové války značně poničen a jeho rekonstrukce probíhala až do roku 2005.

Frauenkirche, Drážďany, Německo

S rozvojem Drážďan a se zvýšením počtu jejich obyvatel se v 18. století objevila potřeba přebudování starého kostela zasvěceného Panně Marii. Na tomto místě stával už v 11. století dřevěný kostelík, který vystřídala později stavba románská a v dalších stoletích gotická. Právě tu nechalo město strhnout a v roce 1726 byl položen základní kámen ke kostelu novému, tentokrát baroknímu.

Jeho podobu navrhl architekt Georg Bähr, který se však nedočkal jeho dokončení – roku 1738 spadl z lešení. Nejvýznamnější barokní protestantská stavba v Německu byla financována z větší části z darů měšťanů. Vévodila jí obrovská kopule, jedna z největších severně od Alp. Její výška dosahovala 91,23 metrů a průměr činil 26,15 metrů. Pro svůj tvar byla přezdívaná kamenný zvon.

Stavba ze saského pískovce překonala staletí, ale nepřežila druhou světovou válku. Když v noci ze 13. na 14. února 1945 Drážďany bombardovala americká armáda, bomby se kostelu vyhnuly. Byla však narušena jeho statika a svatostánek neodolal okolnímu žáru a o dva dny později, 15. února 1945 v 10.15, se sesunul. Stát zůstala jen portálová a závěrová stěna a mezi nimi ležel kopec sutin. Trosky byly ponechány na místě jako protiválečný památník až do roku 1993.

Tehdy padlo rozhodnutí o rekonstrukci kostela a o rok později začalo třídění a pečlivá evidence 22 000 kubíků sutě. Každý kámen byl vyfotografován z několika stran a popsán, aby mohl být znovu použit. Jelikož se nedochovaly stavební plány, byl svatostánek znovu vybudován na základě fotografií a dochovaných obrazů. Rekonstrukce vyšla na sto osmdesát milionů eur, přičemž dvě třetiny této částky vynesla sbírka, do níž přispěli lidé z dvaceti zemí. Už v roce 1996 byla zpřístupněná krypta a 30. října 2005 v předvečer Dne reformace byl kostel Frauenkirche znovu slavnostně otevřen jako symbol smíru mezi dříve znesvářenými mocnostmi.

Rada: Při návštěvě kostela si nenechte ujít možnost vyjet výtahem na jeho terasu, odkud se naskýtá nádherný výhled.

Oficiální webová stránka: https://www.frauenkirche-dresden.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY