PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Fürstenzug - Německo, Drážďany

Základní informace

Fürstenzug je nástěnný obraz složený ze třiadvaceti tisíců porcelánových dlaždic, který se stal jedním ze symbolů Drážďan. Jedná se o největší svého druhu na světě a je na něm zobrazeno 34 saských panovníků z let 1127–1873.

Fürstenzug, Drážďany, Německo

Ulička Augustusstrasse spojuje drážďanský zámek s ulicí Brühlische Gasse. Vznikla výstavbou dlouhé budovy v letech 1586 až 1591. Právě na její boční stěně se nachází největší nástěnný obraz na světě sestavený z porcelánových částí.

Jeho autor Wilhelm Walther tu od roku 1872 po dobu čtyř let vytvářel obrovskou fresku o délce 102 metrů a výšce 9,5 metru. Ta však brzy začala podléhat nepříznivému vlivu počasí, a tak bylo rozhodnuto, že tento obraz bude vyměněn za stejný výjev, tentokrát však ztvárněný na kachlích z míšeňského porcelánu, z nichž každá má tvar čtverce o délce strany 20,5 cm. Na výrobu tohoto unikátu jich bylo vyrobeno celkem 25 000 a celá rekonstrukce trvala od roku 1904 až do roku 1907. Další rekonstrukce byla nutná po poničení obrazu během druhé světové války.

Ústředním motivem je průvod 94 postav, které dokumentují osm set let vlády saské dynastie Wettinů. Většina pramenů však zmiňuje jen 93 postav. Roku 2006 totiž došlo k objevu další osoby na obraze. Ten rok průvod u příležitosti osmistého výročí založení Drážďan obživl a za přihlížení 1,5 milionu diváků herci, představující jednotlivé vyobrazené postavy, pochodovali městem. Při přípravách byl objeven dosud zcela přehlížený muž. Zůstal však neidentifikován, neboť je z něj vidět jen čapka. Celkem je tu možné spatřit 45 jezdců na koni a 49 pěšáků. Osoby znázorňují nejen knížata a důležité muže saské historie, ale i vědce, vojáky, umělce, řemeslníky či farmáře. Všichni jsou oblečení v dobových oblecích a nesou zbraně odpovídající času, v němž žili. Vedle sebe tu tak lze spatřit kopí, meče, ale i pistole, muškety či brokovnici.

Obraz má připomínat gobelín, který je na vrchním okraji připevněný ke stěně 38 knoflíky. Dojem tkaniny umocňuje i 38 velkých a 999 malých střapců v dolní časti. Hlavní výjev ohraničuje ozdobný rám s vyobrazením nespočtu květin, listů, ovoce a pětačtyřiceti ptáků a devíti motýlů.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY