PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Getreidegasse - Rakousko, Salzburg

Základní informace

Getreidegasse je rušná nákupní třída v historickém centru Salzburgu, zapsaném od roku 1996 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Hlavní tepna starého města vede jižně od řeky Salzach východo-západním směrem. Vyměřena byla již v době římské, ale první písemná zmínka o ní se objevuje až v polovině 12. století. Tehdy se nazývala Trabengasse, podle německého slovesa traben, znamenajícího utíkat či klusat. Postupně se její název měnil na Tragasse, Traidgasse či Getreidgasse, které bylo už jen krůček od dnešního pojmenování. Takže přestože k tomu překlad svádí (Getreide znamená obilí), její původ s obilím žádnou spojitost nemá.

Getreidegasse je proslulá nezaměnitelným šarmem. Lemují ji luxusní obchody známých módních řetězců, ale i tradiční krámky, obchůdky pro turisty a samozřejmě i hostince a kavárny. Najít tu lze i kovodělnou dílnu Wieber, z níž pochází i několik cechovních znaků z tepaného železa, jež zdobí okolní domy. K typickým prvkům ulice patří nádherné portály a okna, která se se zvyšujícím se patrem zmenšují. Na mnoha z domů při bližším zkoumání najdete také letopočet, jméno majitelů či znak božího oka.

Getreidegasse nepřerušuje jediná ulice. Přesto je spojená s nábřežím na své severní straně i s univerzitním městem naproti množstvím průchodů. Každý návštěvník by měl zabloudit i do vnitřních dvorků s arkádami, které se utápí v záplavě květin. Na tři sta metrů dlouhé ulici stojí za pozornost především dům s číslem popisným 9. Právě tady se po svatbě roku 1747 usadili manželé Leopold a Anna Marie Mozartovi a 27. ledna 1756 se jim zde narodil syn Wolfgang Amadeus. Ten tu také žil prvních sedmnáct let svého života. Od roku 1880 v domě sídlí Mozartovo muzeum, které v replikách původního nábytku uchovává osobní věci rodiny, ale i dokumenty, dopisy, rukopisy a housle slavného skladatele.

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY