PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Graben - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Graben, česky Příkop, je široká nákupní třída v centru Vídně s mnoha luxusními obchody, restauracemi a kavárnami.

Rakousko Wien,  Der Graben

Nejrušnější vídeňská ulice představuje symbol luxusu a přepychu. Nachází se na místě římských městských hradeb, z nichž zbyl ve středověku jen obranný příkop. I ten však byl ve 12. století zasypan kvůli rozšiřování města. Dřevěné budovy, které tu vyrostly, podlehly 13. března 1327 ničivému požáru, a tak zde brzy vznikla nová zástavba, v níž převažovaly řemeslné dílny.

Již v této době tu probíhaly pravidelné trhy. V 17. století se ulice Graben stala místem konání přehlídek císařského dvora a o století později se proměnila v oblíbené sídlo buržoazie i aristokracie. K důležitým milníkům patří i fakt, že zde bylo v polovině 20. století použito první neonové osvětlení ve Vídni a roku 1971 se z celé ulice stala první pěší zóna na světě.

Třída Graben začíná na jihovýchodě na malém náměstí s podivným názvem Stock im Eisen Platz. Odkazuje na dávnou tradici, kdy každý tovaryš, který přišel do Vídně, musel do místního železného sloupku zatlouct hřebík. Většina budov na ulici pochází ze 17. a 18. století. Vidět tu lze Ankerhaus, který jako svou rezidenci postavil roku 1895 rakouský architekt Otto Wagner, historizující budovu z roku 1874 Grabenhof, ale i jedinou dochovanou barokní stavbu na Graben Palác Bartolotti-Partenfeld. Na křižovatce s Kärntner Strasse se nachází palác Equitable, v němž sídlí porcelánová manufaktura Augarten, a zajímavá je také budova první rakouské spořitelny, která se sem přestěhovala roku 1825 a už o čtrnáct let později skoupila okolní domy a vytvořila z nich jednu stavbu.

Graben se může pochlubit i dvěma fontánami a nádherným morovým sloupem z konce 17. století. Postavit jej nechal na konci morové epidemie a po vyhnání Turků z Evropy císař Leopold I. a právě tento monument začal silnou tradici trojičných sloupů v celé monarchii.

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY