PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Grasalkovičův palác - Slovensko, Bratislava

Základní informace

Grasalkovičův palác, též zvaný Prezidentský palác, je oficiální sídlo prezidenta Slovenské republiky, které se nachází na Hodžově náměstí v Bratislavě.

Prezidentský palác, Bratislava, Slovensko Prezidentský palác,  Bratislava, Slovensko

Název budovy odkazuje na chorvatského hraběte, advokáta a předsedu Uherské královské koruny Antona Grasalkoviče. Ten si roku 1760 dle návrhu architekta Antona Mayerhofera nechal postavit na volném prostranství za městskými hradbami majestátní zámek, obklopený nádhernými zahradami. Největší místnost stavby, tedy obrovský zdobený sál, byla určena původně pro velkolepé plesy a dnes slouží pro přijímání státních návštěv. Nedaleký Zlatý salon je v současné době využívaný pro oficiální přijímání manželek hlav států a velvyslanců.

Zámek prošel několika zásadními přestavbami. Osově souměrná budova brzy získala svoji dnešní rokokovou podobu a důkladnou rekonstrukcí prošla i ve 40. letech 20. století, kdy se poprvé změnila v sídlo prezidenta. Jozef Tiso tu vládl až do roku 1945 a poté zámek připadl pionýrům. Úřadem hlavy státu se znovu stal po dalších úpravách v 90. letech 20. století, kdy se sem roku 1996 přestěhoval Michal Kováč.

Do interiéru paláce se dá dostat jen při výjimečných příležitostech, ale i v jeho exteriéru je co vidět. Každou hodinu probíhá střídání příslušníků Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky, kteří jsou oblečení v historických uniformách, které nosili členové sboru slovenských dobrovolníků během revoluce v letech 1848 až 1849. Chcete-li si opravdu užít nádhernou podívanou na střídání stráží, přijďte sem ve 13.00, kdy probíhá největší a nejimpozantnější výměna. Za návštěvu stojí i částečně zpřístupněné zahrady paláce, vytvořené ve francouzském stylu. Vidět tu lze např. jezdeckou sochu Marie Terezie či moderní fontánu Mládí z dílny Tibora Bartfaye.

Rada: Jak poznáte, že je prezident v paláci přítomný? Na střeše vlaje prezidentská standarta.

Oficiální webová stránka: https://www.prezident.sk/page/prezidentsky-palac

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY