Graslei a Korenlei - Belgie, Gent
Základní informace
Graslei a Korenlei jsou názvy dvou protilehlých ulic na nábřeží říčky Leie v srdci belgického Gentu.
Jejich názvy pochází z vlámštiny, přičemž Graslei označuje Zelné či Zelinářské nábřeží a Korenlei vzniklo z výrazu Koornleis, což lze přeložit jako Kukuřičná ulička.
Místo, kde se obě malebné ulice nacházejí, patří k nejstarším osídlením města. Předpokládá se, že tu už od 5. stol. n. l. probíhal čilý obchod s pšenicí. Místní přístav navíc představoval centrum obchodu s touto rostlinou pro celé flanderské hrabství.
Tak tomu bylo po celý středověk, a tak není divu, že úspěšní obchodníci chtěli ukázat na odiv svá bohatství a začali zde stavět výstavní domy. Protože vznikaly postupně v průběhu především 12. až 16. století, odrážejí různé architektonické slohy.
K jejich dnešní nádheře zásadně přispěla i rekonstrukce fasád, provedená roku 1913 u příležitosti konání Světové výstavy.
Na jednom z nejkrásnějších nábřeží Evropy, které se rozprostírá od mostu svatého Michala, tak můžeme dodnes obdivovat úchvatné štítové domy, které dříve sloužily jako měšťanská sídla, ale i sklady a domy jednotlivých cechů. Prohlédnout si tu lze celnici, dům kameníků, dům obchodníků s obilím z konce 17. století, zdobený kartušemi a trsy ovoce, či dům loďařů s pískovcovým průčelím, na němž jsou detailně vyobrazeny scény z námořních bitev. Nejstarší místní budovou je sýpka z 10. století, v níž se až do velkého požáru uchovávaly zásoby obilí.
Zatímco dříve tu panoval čilý obchodní ruch, dnes se jedná o centrum společenského života, kde se v kavárničkách scházejí známí. Vydat se sem stojí za to i v noci, kdy je celé nábřeží nádherně osvětleno.
Tip: Při návštěvě Gentu si vyšetřete čas i na projížďku lodí. Z obou dvou nábřeží odplouvají turistické lodě, přičemž jedna plavba trvá asi tři čtvrtě hodiny.