PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Hausmannsturm - Německo, Drážďany

Základní informace

Hausmannsturm je věž a zároveň nejstarší dochovaná část Rezidenčního zámku v centru Drážďan v německé spolkové zemi Sasko.

Začátek výstavby osmiboké věže, která je nepřehlédnutelnou dominantou zámku, spadá na přelom 14. a 15. století, kdy o jejím vzniku v rámci přestavby své rezidence rozhodl markrabě Vilém I. Stavba dosáhla tehdy výšky 62 metrů. Dokončil ji však až v letech 1674 až 1676 architekt Wolf Caspar von Klengel z rozhodnutím kurfiřta Johanna Georga II. Tehdy také byla zvýšena o 35 metrů a získala dnešní barokní podobu.

O sto let později na její vrchol přibyl první hromosvod v Drážďanech, čímž se zvýšila na dnešních 100,27 metrů a až do roku 1945 si udržela svou výškou prvenství v celých Drážďanech. V noci ze 13. na 14. února 1945 však během náletu přišla o svůj vršek a o rok později byla provizorně zakryta. Její celkovou rekonstrukci v rámci oprav celého zámku začala východoněmecká vláda řešit až v 80. letech 20. století, ale žádná z oprav nebyla dokončena do roku 1989. Teprve po sloučení Německa umožnil příliv finančních zdrojů její dostavbu.

27. záři 1991 dosáhla opět 70 metrů a o čtyři dny později jí přibyla měděná vrcholová helmice. Zvednout a správně umístit konstrukci o výšce 30 metrů a váze 21 tun byl technologicky náročný proces, o čemž svědčí i fakt, že se ji podařilo vyzdvihnout až na třetí pokus. Na úplném vrcholu se pak tyčí šest metrů vysoká tyč s větrnou růžicí, ozdobenou biblickým nápisem v hebrejštině „vybudoval Mojžíš oltář a pojmenoval jej: Hospodin je má korouhev“.

V roce 1746 vyrobil na přání Augusta III. hodinář Jean François Poncet věžní hodinový stroj a ciferník, které však byly zničeny při náletu na konci druhé světové války. Roku 1991 je tak nahradily hodiny nové z dílny hodináře Klause Fernera.

Rada: Neměli byste si nechat ujít možnost vystoupat na vyhlídku na vrcholu věže. Právě odtud se nabízí nejlepší pohled na celý komplex Rezidence.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
do 17 let zdarma

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY