PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Haytor - Anglie, Dartmoor

Základní informace

Haytor Rocks je jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších torů v Dartmooru, ležící 7 kilometrů západně od Bovey Tracey v jihozápadním anglickém hrabství Devon.

Haytor, NP Dartmoor, Anglie

Tor je výraz označující samostatně stojící, několik metrů vysoké skalky, které v terénu tvoří ideální orientační body. Vznikly asi před 280 miliony lety jako zbytky původní prehistorické roviny. Působením zvětrávání a odsunu horniny se obnažily pevnější části, které zůstaly nezměněné dodnes.

Haytor má tvar nazývaný „avenue tor“. Mezi dvěma jeho hlavními skalami totiž působením eroze vznikla malá ulička. Je nejenom dobře zdaleka viditelný, ale i lehce dosažitelný. Už v 19. století byl cílem mnoha turistů, a proto do skály byly z jedné strany vysekány pohodlné schody, které umožňovaly snadný přístup až na její vrchol. Bezpečnost návštěvníků zajišťovalo i kovové madlo, které však časem zrezivělo a v 60. letech 20. století muselo být odstraněno. Stále jsou však vidět úchytky, na nichž bylo připevněno.

Velkou popularitu si Haytor vysloužil v roce 1953, kdy se tu natáčel film Rytíři kulatého stolu s Robertem Taylorem a Avou Gardnerovou. Tehdy mezi jeho největšími částmi vyrostl impozantní hrad.

V okolí toru se nachází žula s jemnějšími zrny, než je na skále, a ta se ukázala jako ideální stavební materiál. Proto lze na sever od Haytor vidět pozůstatky lomů, které zde fungovaly v letech 1820 až 1919. Kámen z místních lomů byl velmi populární a byl použit např. při rekonstrukci London Bridge v roce 1831. Z posledního vytěženého kamene vznikl válečný památník v Exeteru. Prvních skoro čtyřicet roků tu jezdila i Haytor Granite Tramway, která převážela vytěžený materiál k Stover Canal. Zbytky kolejí jsou tady viditelné dodnes.

Rada: Plánujete-li strávit v okolí Haytor více času, kupte si v nedalekém National Park Visitor Centre leták, popisující stezky kolem tohoto toru.

Oficiální webová stránka: www.dartmoor.gov.uk/enjoy-dartmoor/places/haytor

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY