PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Hofkirche - Německo, Drážďany

Základní informace

Hofkirche je jedinou katolickou církevní stavbou v Drážďanech a zároveň nejstarší barokní kostel v německé spolkové zemi Sasko.

Hofkirche, Drážďany, Německo

Hofkirche stojí u řeky Labe v srdci drážďanského Starého města a byl spojený mostem se sídlem vládnoucí rodiny Wettinů. Bez zajímavosti jistě není, jak mohl tento katolický kostel vzniknout v čistě protestantském Sasku.

Saský kurfiřt Augustus Silný se dlouhodobě snažil získat polskou korunu. Právě proto přestoupil na katolickou víru a ve svém sídelním městě nechal postavit soukromou katolickou baziliku, která se ve své době stala největší církevní stavbou v celém Sasku. Vypracováním plánů pověřil italského architekta Gaetana Chiaveriho, ale po jeho smrti kostel dokončil Johann Christoph Knöffel. V letech 1738 až 1751 tak vznikla stavba s oválným půdorysem, která v sobě originálně spojuje prvky římské a německé barokní architektury.

Monumentální královský kostel zdobí 78 soch, vysokých skoro 3,5 metru. Jejich autor, italský sochař Lorenzo Mattielli tu zpodobnil svaté, apoštoly i církevní hodnostáře, které doplnil sedícími alegoriemi Víry, Lásky, Naděje a Spravedlnosti. V interiéru zaujme především neobvyklá oválná chodba pro procesí kolem hlavní lodi, ale i dvojitý chór, vedoucí z hlavní lodě do bočních. Za pozornost stojí i rokoková kazatelna Balthasara Permosera z roku 1722 či Pieta z míšeňského porcelánu, kterou pro tento kostel vyrobil v roce 1973 Friedrich Press. Hofkirche sloužil také jako rodinný hrob saských kurfiřtů a králů. Najít tu lze 49 hrobek příslušníků rodu Wettinů. Hrob zakladatele tohoto kostela byste tu však hledali marně: Augustus Silný je pohřben v Krakově. V rodinné hrobce se nachází jen jeho srdce, ukryté v cínové schránce.

Stejně jako většina budov v centru Drážďan byl i Hofkirche silně poničen při bombardování v únoru 1945. Jeho rekonstrukce byla dokončena až po dvaceti letech. V roce 1980 pak byl povýšen na katedrálu drážďansko-míšeňské diecéze a zasvěcen Nejsvětější Trojici.

Oficiální webová stránka: https://www.bistum-dresden-meissen.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY