PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Hundertwasserhaus - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Hundertwasserhaus je nejslavnější obytný dům na světě, který leží východně od historického centra Vídně ve 3. městském okrese.

Hundertwasserhaus, Vídeň, Rakousko

Jeho autor Friedensreich Hundertwasser se narodil roku 1928 ve Vídni do židovské rodiny, jejíž kořeny sahají do Čech i na Moravu. Rodiče ho pokřtili jménem Friedrich a rodinné příjmení znělo Stowasser. Své umělecké jméno si tento výstřední rakouský architekt zvolil až roku 1949. Pro jeho umělecký život je typická výstřednost, ale i snaha žít v symbióze s přírodou. Oba aspekty se odráží i v jeho stavbách, které lze kromě Rakouska najít také v Německu, a dokonce i v Japonsku.

K jeho nejvýznamnějším pracím patří bezesporu tzv. Hundertwasserhaus. Architekt se svým pojetím architektury strefil do tendence 80. let 20. století oživování šedivých měst. Roku 1983 tak získal zakázku na přestavbu domu pro sociálně slabé na rohu ulice Löwengasse a Kegelgasse. Výsledkem je unikátní stavba s 52 byty, z nichž každý je na fasádě domu vyznačen jinou barvou, někde doplněnou i kachlemi, které vytváří fantaskní mozaiky a ornamenty. Každé okno tu má jiný rozměr i tvar a typická pro exteriér domu je absence pravých úhlů. Nerovné jsou také podlahy uvnitř, což odpovídá autorovu manifestu o zrušení rovných čar, neboť tyto se v přírodě nevyskytují.

Na oknech, střeše i balkonech je možné navíc vidět více než dvě stovky stromů a keřů, které jako by domem prorůstaly a tvořily jeho neoddělitelnou součást. Naopak snadno lze přehlédnout dvě třpytící se cibulové báně s orientálním nádechem, které ukončují věže se schodištěm ve vnitřní části objektu.

Rada: Hundertwaserhaus je stále funkční obytný dům, který je pro turisty uzavřen. Přístupná je jen kavárna Kunst und Café v přízemí, kde je možné zhlédnout film, v němž Friedensreich Hundertwasser provází osobně touto budovou.

Oficiální webová stránka: www.hundertwasser-haus.info

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY