PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Hviezdoslavovo náměstí - Slovensko, Bratislava

Základní informace

Hviezdoslavovo námestie je podlouhlé náměstí v centru Bratislavy, které je považováno za nejkrásnější náměstí hlavního města Slovenska.

Pavol Országh Hviezdoslav byl významný slovenský básník, spisovatel a dramatik a jedna z vůdčích osobností slovenské kultury. Když roku 1921 zemřel, objevila se myšlenka pojmenovat na jeho počest nějaké důstojné místo v Bratislavě. Po mnoha diskusích bylo vybráno náměstí před Městským divadlem.
Během středověku tu býval volný prostor u jižní části hradeb. Pro stavebnictví neměl žádnou cenu, neboť byl každoročně zaplavován vodou z Dunaje. Postupně však bylo široké koryto řeky zasypáno zeminou, starým stavebním materiálem a odpadky a místo začalo být lukrativním pozemkem. Výstavba luxusních domů tu začala roku 1784. O rok později získalo náměstí název podle čtyřřadé aleje Promenáda, ale jeho pojmenování se často měnilo. Postupně bylo známé jako Alej Radeckého, Sétatér, Kossuth Lajos tér či Palackého sady a až od 20. let 20. století nese jméno Hviezdoslavovo.

Rozsáhlé náměstí o délce 400 a šířce 100 je dnes pěší zónou s množstvím zeleně. Ohraničeno je neorenesanční budovou Slovenského národního divadla z roku 1886, velvyslanectvími Německa a Spojených států amerických i hotelem Radisson SAS Carlton, v němž bylo ubytováno mnoho významných osobností, mimo jiné i Alfred Nobel, Theodore Roosevelt či Thomas Alva Edison.

K dominantám patří pomník Pavola Országha Hviezdoslava z roku 1937. Na jeho podobu byly vypsány dvě architektonické soutěže, které však zůstaly bez vítěze, a tak tento památník v nadživotní velikosti vytvořili Vojtěch Ihriský a Jozef Pospíšil. Nepřehlédnutelná je i neobarokní Ganymédova fontána z roku 1888, jejíž podoba vychází z antické legendy. Za pozornost stojí i o něco málo starší fontána se sochou bohyně lovu Diany z dílny českého sochaře Antona Brandla.

Rada: Na Ganymédově fontáně nepřehlédněte postavy dětí, které drží ryby typické pro Dunaj: candáta, kapra, sumce a štiku.

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY