PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Jorvik Viking Centre - Anglie, York

Základní informace

Jorvik Viking Centre je oblíbená atrakce v severoanglickém Yorku, která se nalézá na místě někdejší vikinské osady. Návštěvníci se dozví mnoho zajímavých informací o historii Yorku a o životě Vikingů v 10. století.

Přestože se v Yorku během stavby nových budov několikrát našly předměty spojené s Vikingy, systematické vykopávky tu začaly až v roce 1972. Na ploše 1000 m² objevili vědci během devíti let devět metrů hlubokou archeologickou vrstvu, pocházející většinou z doby Vikingů. Díky převažující rašelině tu zůstaly zachovány zbytky organických materiálů. K nim kromě hmyzu a rostlin patří i např. oděvy a kožené boty, ale i lidští parazité a další objevy, ze kterých lze odvodit informace o tehdejším stravování i klimatu. Po mnohých staletích se na světlo dostalo více než čtyřicet tisíc nálezů, k nimž kromě zvířecích kostí patří i římské a středověké střešní tašky, kovová struska, dosvědčující míru znalostí práce s tímto materiálem, keramika, ale i osobní předměty.

Po dokončení výzkumu v roce 1981 bylo jasné, že je nutné tyto unikátní nálezy prezentovat veřejnosti. Proto vzniklo moderní muzeum, nazvané Jorvik Viking Centre, tedy Jorvické centrum Vikingů, přičemž slovo Jorvik je starý norský název pro York. Už od počátku centrum využívalo nejnovější technologie, které stále rozvíjelo a modernizovalo. Od svého vzniku prošlo mnoha rekonstrukcemi a inovacemi.

Návštěvníci tu dnes mohou nasednout do šestimístných kapslí, v nichž se vydají na výlet do minulosti. Během cesty časem sledují změny osídlení Yorku a dostanou se až do roku 866, kdy město napadli Vikingové. Seznámí se s životem na vikingské vesnici, prohlédnou si řemeslnické dílny a bližší informace se mohou dozvědět od holografických podob čtyř Vikingů. Úžasná je i počítačová rekonstrukce tváře tzv. rybáře Eymunda, která byla provedena na základě nálezů kostry Vikinga. Nezapomenutelný je i pohled přes skleněnou podlahu do míst vykopávek ze 70. let 20. století.

Rada: Zájemci o vikingské tradice by si neměli nechat ujít Jorvik Viking Festival, který centrum pořádá na konci února už od roku 1985.

Oficiální webová stránka: https://www.jorvikvikingcentre.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY