PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Kölner Dom - Německo, Kolín nad Rýnem

Základní informace

Kölner Dom je římskokatolická katedrála nesoucí jméno svatého Petra v Kolíně nad Rýnem a zároveň jedna z nejlepších gotických staveb v Německu, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kölner Dom, Köln, Německo

Zhruba třiceti sakrálním stavbám v Kolíně nad Rýnem dominuje gotický pětilodní chrám s příčným trojlodím, věncem kaplí a dvěma věžemi, zasvěcený svatému Petrovi. Základní kámen této katedrály položil 15. srpna 1248 kolínský arcibiskup Konrad von Hochstaden. Na místě staršího kostelíka mělo vzniknout důstojné poutní místo pro ostatky tří králů, patronů Kolína, které sem roku 1164 přivezl milánský arcibiskup, jemuž je věnoval císař Fridrich I. Barbarossa. Kostel měl být postaven podle vzoru severofrancouzských katedrál. Už v roce 1322 byl vysvěcen chór, ale stavba pokračovala jen do roku 1520, kdy došly finance. Dokončena byla až díky éře romantismu v letech 1842 až 1880 podle původních plánů, které byly objeveny v archivech v Darmstadtu a v Paříži.

Výsledkem je 144 metrů dlouhý, 44 metrů široký a 43,5 metrů vysoký chrám se dvěma věžemi, které dosahují výšky 157,3 metru. Po 509 schodech se dá vyjít na jejich vrchol, odkud se nabízí nádherný výhled na město. V jižní věži je také umístěno osm hlavních zvonů, z nichž největší je zasvěcen svatému Petrovi. Tento největší pohyblivý zvon na světě, vážící čtyřiadvacet tun, sem byl zavěšen roku 1923 a fungoval až do 6. ledna 2011. Tehdy během zvonění u příležitosti svátku Tří králů se utrhlo jeho srdce a rozbilo se.

Úchvatné portály doplňuje i nádherný interiér. Za pozornost stojí gotický hlavní oltář, zachycující korunovaci Panny Marie, obklopenou dvanácti apoštoly, ale i oltář Tří králů, jejž roku 1445 vyrobil Stefan Lochner. Prohlédnout si lze i nádherné vitráže o celkové ploše 1350 m², z nichž některé byly vyrobeny na počátku 14. století. Nepřehlédnutelné jsou i sochy na sloupech chóru z doby kolem roku 1320 či masivní gotické dubové lavice pro více než stovku věřících, které jsou největší v celém Německu. Unikátem je ale především 2,2 metry dlouhý relikviář s ostatky Tří králů. Schránku z pozlaceného stříbra ve tvaru baziliky, ozdobenou 74 postavami a více než tisícem perel a drahokamu, vyrobil na přelomu 12. a 13. století Nikolaus von Verdun.

Oficiální webová stránka: https://www.koelner-dom.de

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY