Katedrála Nanebevzetí Panny Marie - Španělsko, Toledo
Základní informace
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Toledu je jedna z nejkrásnějších a nejoceňovanějších gotických staveb ve Španělsku.
Současná katedrála stojí na místě kostelíka svatého Eugenia z konce 6. století. Ten byl zničen při muslimské invazi a přeměněn na mešitu, jejíž fragmenty jsou zabudovány v dnešním kostele.
Když Toledo získal kastilský král Alfonso VI., zavázal se, že bude respektovat obě náboženství a mešitu nechal stát. Při jeho delší nepřítomnosti roku 1087 však do ní arcibiskupovi lidé umístili oltář a do minaretu zvon. Po svém návratu je za to král chtěl ztrestat smrtí, ale dle pověsti se za milost pro viníky přimluvili právě muslimové.
Postupem času však stavba začala sloužit křesťanské církvi a od roku 1088 tu bylo provedeno několik přestaveb.
Dnešní podoba pochází ze 13. století, kdy papež povolil zbudování nového chrámu. Začátek stavby se datuje do roku 1226, a přestože byla dokončena až v roce 1493, jedná se z exteriéru o čistý příklad gotiky.
Ke sto dvacet metrů dlouhé a devětapadesát metrů široké katedrále patří i věž se zvonicí. Původně byly plánované věže dvě, ale místo jedné z nich zaujala kaple. Ke kostelu přiléhá i nádherný dvoupatrový ambit ze 14. století, vybudovaný na místě bývalého židovského trhu.
Pětilodní interiér ukrývá mistrovská díla mnoha staletí, ať už se jedná o mudéjarský, gotický, renesanční, barokní či klasicistní sloh.
Za pozornost stojí bohatě zdobené kněžiště, kde se na jedné z lavic nachází čtyřiapadesát vyřezávaných desek, popisujících dobytí Granady. V kapitule každého ohromí barevný mudéjarský strop s freskami ze 16. století a v sakristii lze obdivovat obraz Svlékání Krista, který El Greco namaloval speciálně pro tuto katedrálu. Kostel se pyšní i dalšími vzácnými díly, např. od Tiziana, van Dycka či Goyi. V klenotnici lze vidět stříbrné a zlaté monstrance ze 16. století, které se nosí v procesí při oslavách Božího těla.