PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Katedrála sv. Michala a Guduly - Belgie, Brusel

Základní informace

Katedrála svatého Michaela a svaté Guduly je belgický národní kostel na pahorku Treurenberg na pomezí Horního a Dolního města v Bruselu.

Kořeny dnešního sídla mechelenského biskupa sahají až do 11. století. Tehdy byl starší kostel, zasvěcený patronu města svatému Michalovi, přestavěný pro ostatky svaté Guduly. Ty tu však už nejsou k vidění, neboť je roku 1579 rozprášil dav protestantů, čímž se však kult této světice ze 7. století ještě více upevnil. Fragmenty původní románské stavby byly nalezeny během oprav ve 20. století a je možné je vidět v kryptě.

Roku 1226 za vlády brabantského vévody Jindřicha I. začala vznikat dnešní podoba kostela, ale jeho dokončení trvalo 300 let. Zcela na konci přibyly dvě 69 metrů vysoké věže se čtvercovým půdorysem. K unikátům této stavby patří i fakt, že se jedná o věže dvě, protože pro brabantskou gotiku je typická jen jedna. Výsledkem je nejkrásnější ukázka dochované brabantské gotiky, o níž Victor Hugo napsal, že jde o nejčistší květinu gotické architektury.

Interiér katedrály vypadá na první pohled velmi stroze a budí dojem prázdného prostoru. Pravdou je, že jej v letech 1579 až 1580 vyrabovali protestantští obrazoborci a zkázu dokončili o 200 let později francouzští vzbouřenci. I tak je tu k vidění mnoho vzácných a zajímavých artefaktů. K těm nejznámějším patří vitráž Posledního soudu nad hlavním portálem, která zobrazuje Ježíše, očekávajícího spasení duše. Okno v příčné lodi vzniklo podle náčrtů Bernarda van Orleyho z roku 1538 a zhotovil je Jan Haeck. Za pozornost stojí i barokní kazatelna, navržená roku 1699, ale instalovaná až o skoro 80 let později. Řezby Hendrika Verbruggena z Antverp zobrazují vyhnání Adama a Evy z ráje. Před oltářem je pak možné si prohlédnout náhrobky mnoha členů královské rodiny. Vidět tu lze i sochy obou světců, jimž je katedrála zasvěcena. Socha svatého Michala z pozlacené sádry, zachycujícího jej, jak zabíjí draka, symbolizuje spojení katedrály a města.

Rada: Chcete-li se podívat na město z výšky, můžete vyšplhat po 300 schodech na vrchol věže.

Oficiální webová stránka: https://cathedralisbruxellensis.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY