PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

King´s College Chapel - Anglie, Cambridge

Základní informace

King´s College Chapel je kaple Královy college v Cambridge, která je jedním z nejlepších příkladů perpendikulární gotiky.

King´s College Chapel, Cambridge, Anglie King´s College Chapel, Cambridge, Anglie King´s College Chapel, Cambridge, Anglie

Roku 1441 založil král Jindřich VI. v Cambridge novou college, která měla ukazovat sílu a moc jeho královského patronátu. Žádná z okolních budov se jí nesměla rovnat. Sám také dohlížel na vznik kaple, jejímiž plány pověřil architekta královských měst a kameníka Reginalda Ely. Základní kámen jedné z nejkrásnějších a nejznámějších středověkých budov v Anglii byl položen 25. července 1446 na svátek svatého Jakuba. Rozměry byly na tehdejší dobu opravdu nevídané: na délku měla 87 metrů a šířka klenby dosahovala 12 metrů.

I když zpočátku stavba rychle postupovala, nakonec se protáhla na celé jedno století. Důvodem byla mimo jiné i nejasná situace během války růží. Když byl roku 1461 Jindřich VI. zajat a sesazen, řemeslníci, nejistí si výdělkem, sbalili rychle své věci a Cambridge opustili.

Pokračování stavby je snadno viditelné i na vnějších zdech kaple – poté, co se zastavila dodávka světlého kamene z Jindřichova lomu, nahradil původní materiál kámen tmavší. Osudy kaple však nebyly jednoduché ani po jejím dostavění na konci roku 1547. Během občanské války ji např. využívali jako své cvičiště vojska Olivera Cromwella. Nápisy, které tu zanechali jeho vojáci, jsou na stěnách stále dobře patrné.

Kaple se proslavila především unikátní vějířovou klenbou, která je největší na světě, v letech 1512 až 1515 ji vytvořil místní kameník Johan Wastell. K unikátům patří i dvanáct velkých oken po každé straně kaple, jejichž autory jsou především vlámští mistři. Poprvé na světě tu bylo jako výplň použito barevné sklo, za jehož tvůrce je považován Gaylon Hone.

Mnohé návštěvníky sem přiláká i slavný Rubensův obraz Klanění tří králů z roku 1634. Skvělou akustiku stavby využívá světově proslulý sbor. Právě odtud BBC každý rok na Štědrý večer přenáší do celého světa Festival of Nine Lessons and Carols a tradiční koncert se tu koná i v pondělí posledního týdne akademického roku.

Rada: Vchod do kaple je schovaný z boku celé college. Od hlavního vchodu školy na King´s Parade jděte doprava kolem Senate house, tam zatočte doleva a na konci ulice ještě jednou doleva.

Oficiální webová stránka: www.kings.cam.ac.uk/chapel/index.html

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY