PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Merrivale - Anglie, Dartmoor

Základní informace

Merrivale je komplex kamenných monumentů z doby bronzové v Národním parku Dartmoor nedaleko Tavistocku v hrabství Devon.

Anglie Devon, Merrivale stone rows in Dartmoor Anglie, Dartmoor, Merrivale

Drsná a nehostinná krajina mokřadel Dartmooru nepřála rekultivaci, díky čemuž tu lze na nevyužívané půdě dodnes najít množství prehistorických památek. Zachovalo se tady skoro sedmdesát lokalit, z nichž většina se nějakým způsobem váže k jedné z nejzachovalejších a nejznámějších, zvané Merrivale.

V rozmezí patnácti set let, zhruba v době od 2500 do 1000 př. n. l. tedy od neolitu po střední dobu bronzovou, tu postupně vznikaly složité kamenné konstrukce, k jejichž postavení bylo třeba vynaložit množství pracovní síly. Zároveň ale svědčí i o vyspělé organizovanosti a technické vyspělosti daných společností. Na ploše skoro jednoho kilometru čtverečního lze najít komplex rituálních míst i zbytky obytných domků. Nejvýraznější jsou tři samostatně stojící menhiry, z nichž největší dosahuje výšky 3,2 metru. Lokalitu protíná dvojitá kamenná řada, směřující východo-západním směrem. Každá z nich sestává z více než sto padesáti kamenů, které jsou většinou menší než jeden metr, přičemž severnější dosahuje délky 263 metrů. Ta je také z každé strany ohraničená koncovými kameny. Uprostřed těchto řad se nachází vyvýšený kamenný kruh, který patrně označuje hrob významného člena komunity. Vidět je možné i kratší kamennou řadu směřující severo-jižním směrem, pozůstatky skupiny kruhových chýší, zvláštní prohlubně a hliněné mohyly.

Velká škála památek soustředěných na malém území a fakt, že byly stavěny po tak dlouhou dobu, naznačuje, že tato lokalita měla pro místní silný duchovní význam. Její účel nelze s jistotou určit, ale existuje teorie, že celý komplex sloužil jako solární kalendář. Mnozí jsou také přesvědčeni, že se jednalo o místo zasvěcování druidů. Ti museli absolvovat stezku, na níž jim různá zastavení umožňovala spojení se Zemí, nebem a jejich energií.

Rada: Nenechte se zmýlit – nejvýraznější plochý kruhový kámen, který bývá často považován za vršek komorového hrobu, pochází až z novověku. Jedná se o součást lisu na jablka, který se používal při výrobě cideru.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY