PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Merrivale - Anglie, Dartmoor

Základní informace

Merrivale je komplex kamenných monumentů z doby bronzové v Národním parku Dartmoor nedaleko Tavistocku v hrabství Devon.

Anglie Devon, Merrivale stone rows in Dartmoor Anglie, Dartmoor, Merrivale

Drsná a nehostinná krajina mokřadel Dartmooru nepřála rekultivaci, díky čemuž tu lze na nevyužívané půdě dodnes najít množství prehistorických památek. Zachovalo se tady skoro sedmdesát lokalit, z nichž většina se nějakým způsobem váže k jedné z nejzachovalejších a nejznámějších, zvané Merrivale.

V rozmezí patnácti set let, zhruba v době od 2500 do 1000 př. n. l. tedy od neolitu po střední dobu bronzovou, tu postupně vznikaly složité kamenné konstrukce, k jejichž postavení bylo třeba vynaložit množství pracovní síly. Zároveň ale svědčí i o vyspělé organizovanosti a technické vyspělosti daných společností. Na ploše skoro jednoho kilometru čtverečního lze najít komplex rituálních míst i zbytky obytných domků. Nejvýraznější jsou tři samostatně stojící menhiry, z nichž největší dosahuje výšky 3,2 metru. Lokalitu protíná dvojitá kamenná řada, směřující východo-západním směrem. Každá z nich sestává z více než sto padesáti kamenů, které jsou většinou menší než jeden metr, přičemž severnější dosahuje délky 263 metrů. Ta je také z každé strany ohraničená koncovými kameny. Uprostřed těchto řad se nachází vyvýšený kamenný kruh, který patrně označuje hrob významného člena komunity. Vidět je možné i kratší kamennou řadu směřující severo-jižním směrem, pozůstatky skupiny kruhových chýší, zvláštní prohlubně a hliněné mohyly.

Velká škála památek soustředěných na malém území a fakt, že byly stavěny po tak dlouhou dobu, naznačuje, že tato lokalita měla pro místní silný duchovní význam. Její účel nelze s jistotou určit, ale existuje teorie, že celý komplex sloužil jako solární kalendář. Mnozí jsou také přesvědčeni, že se jednalo o místo zasvěcování druidů. Ti museli absolvovat stezku, na níž jim různá zastavení umožňovala spojení se Zemí, nebem a jejich energií.

Rada: Nenechte se zmýlit – nejvýraznější plochý kruhový kámen, který bývá často považován za vršek komorového hrobu, pochází až z novověku. Jedná se o součást lisu na jablka, který se používal při výrobě cideru.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY