PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Monte San Salvatore - Švýcarsko, Lugano

Základní informace

Monte San Salvatore je majestátní hora, vzpínající se do výšky 912 m n. m. nad městem Lugano na jihu Švýcarska.

Monte San Salvatore, Lugano, Švýcarsko

Hora, vyrůstající přímo z hladiny Luganského jezera na poloostrově Ceresio, patří do skupiny Lepontských Alp. Už od 13. století na její vrchol mířili poutníci, neboť dle legendy právě tady odpočíval Kristus na své cestě do nebe.

V 19. století si restauraci na jejím vrchu pronajal Florenťan Stefano Siccoli, který v roce 1877 přišel s nápadem postavit na jejím svahu lanovku. Její realizace však musela počkat dalších dvacet let. Náročná stavba dle projektu Franze Josefa Buchera a Josefa Durrer-Gassera začala v roce 1888 a první zájemci se mohli svézt až 26. března 1890. Tato pozemní lanovka dnes během dvanácti minut překonává trať dlouhou 1 660 metrů a je rozdělena na dvě sekce, každou v délce 830 metrů. Zatímco však z dolní stanice v městečku Paradiso činí stoupání 37 %, ve vrchní části se sklon zvyšuje na 61 %. Do jednoho vagonu se vejde 62 osob.

U horní stanice lanovky pak stojí restaurace s vyhlídkovou terasou, v níž je možné ochutnat místní specialitu: moučník Salvatore. Ten vznikl roku 1876 u příležitosti návštěvy Lugana ruským revolucionářem Michailem Bakuninem. U restaurace lze také najít tabuli s mapou, která ukazuje cestu k jednotlivým vyhlídkovým místům na vrcholu hory. Během ní si zájemci mohou prohlédnout dobové fotografie ze stavby lanovky.

Nejhezčí výhled se však nabízí ze střechy kostelíka. Užít si tu lze pohled na Lugano, Luganské jezero, ale i Lombardskou nížinu a věnec Švýcarských a Savojských Alp. Jen o kousek dál stojí muzeum, které vzniklo z hospice, postaveného v 17. století.

Vrchol Monte San Salvatore je oblíbeným cílem i pro vyznavače paraglidingu a horolezci tu najdou poměrně obtížnou ferratu.

Rada: Máte-li Holiday Card, ušetříte 30 % na jízdném lanovky.

Oficiální webová stránka: https://www.montesansalvatore.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY