PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Most Slovenského národného povstania - Slovensko, Bratislava

Základní informace

Most Slovenského národného povstania je zavěšený most přes řeku Dunaj v centru Bratislavy. Most byl postaven v letech 1967–1972 a v letech 1993–2012 nesl název Nový most. Na mostě se nachází 80 metrů vysoká vyhlídka zvaná UFO.

V 60. letech 20. století začalo na pravém břehu Dunaje vyrůstat největší bratislavské sídliště Petržalka. Zároveň s jeho stavbou se objevila potřeba zajistit jeho propojení s historickým a administrativním centrem města na protější straně řeky. Jako první proto byla zbourána velká část historického podhradí, přičemž padlo i množství významných budov, jako byl např. měšťanský pivovar, vzácná židovská synagoga, ale i Rybné náměstí.

Roku 1967 pak začala vznikat kontroverzní stavba dle projektu slovenských inženýrů Arpáda Tesára a Jozefa Zvary a architektů Jozefa Lacka, Ladislava Kušníra a Ivana Slameňa. Pro pěší byl most otevřen 26. srpna 1972, ale auta po něm mohla začít přejíždět až o tři dny později, aby obyvatelé Bratislavy měli dostatečnou možnost pokochat se pohledem z nové dominanty města.

Most SNP je ocelová konstrukce, zavěšená na jednom pylonu, o celkové hmotnosti 7537 tun. Jeho délka dosahuje 431 metrů a výška od základu k jeho vrcholu činí 95 metrů. Na šířce 21 metrů se nachází dvě dvouproudové silnice, pod nimiž vede chodník pro pěší i cyklisty a mostem je vedeno i potrubí, jež zásobuje vodou celou Petržalku.

Restaurace o průměru 32 metrů na vrcholu pylonu ve výšce 85 metrů je pro svůj neobvyklý výrazný tvar přezdívána UFO. Návštěvníci se do ní dostanou šikmým rychlovýtahem, který projíždí jednou části pylonu rychlostí 45 m/s. Ve druhé pak vede nouzové schodiště se 430 schody. Nad restaurací je možné vyjít ještě dalších 35 stupňů ocelového schodiště, které vede na otevřenou vyhlídku o sedm metrů výše. Za dobrého počasí se tu naskýtá rozhled až do dálky sta kilometrů, přičemž se dá snadno zorientovat díky informační tabuli.

Oblíbenost tohoto místa dokládá i fakt, že vyhlídku navštíví každý rok asi čtvrt milionu zájemců.

Kromě změny plánů během stavby, kdy byla objevena chyba ve statice, nedošlo na mostě k žádným změnám. I proto byl roku 2001 vyhlášen slovenskou stavbou století a o sedm let později byl zařazen na seznam národních kulturních památek.

Oficiální webová stránka: https://www.u-f-o.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY