PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Musée Picasso - Francie, Antibes

Základní informace

Antibes je neodmyslitelně spjato se jménem Pabla Picassa, který ve 40. letech minulého století několik měsíců žil a tvořil na zdejším hradě Château de Grimaldi. Později tu bylo otevřeno Musée Picasso se sbírkou téměř 250 děl čelního představitele kubismu.

Pablo Picasso navštívil Antibes poprvé na podzim roku 1945. V následujícím roce zavítal do města znovu, spolu se svou o 40 let mladší milenkou a pozdější matkou svých dvou dětí Françoise Gilotovou. Tehdejší kurátor Muzea Grimaldi, umístěného ve středověkém hradě, mu nabídl, aby část hradních prostor využíval jako svůj ateliér. Picasso zde strávil několik umělecky plodných měsíců a všechna díla, která zde vytvořil, posléze z vděčnosti muzeu daroval. V roce 1947 byl na hradě Grimaldi zřízen „Picassův sál“, jehož sbírky se postupně rozrůstaly, a tak bylo v roce 1966 slavnostně otevřeno samostatné Picassovo muzeum, vůbec první muzeum na světě věnované výhradně tomuto umělci.

Převážnou část muzea tvoří díla z Picassova pobytu v Antibes v polovině 40. let minulého století. Na většině obrazů z tohoto období je patrná především umělcova láska k moři. Velmi působivá je například série 25 pláten nazvaná „Radost ze života“ nebo plátno „Odysseus a jeho Sirény“. Kromě obrazů jsou v muzeu k vidění také keramická díla, kresby či litografie.

Součástí expozice je rovněž sbírka maleb a fotografií Picassových současníků (André Villers, Man Ray, Hans Hartung aj.) a v bývalém Picassově ateliéru ve 2. patře si můžete prohlédnout plátna francouzského malíře ruského původu Nicolase de Staëla, jenž v Antibes strávil poslední měsíce svého života, který zde nakonec v roce 1955 ukončil sebevraždou. Po prohlídce výstavních sálů se návštěvníci kochají pohledem na moře z hradní terasy, kterou zdobí sochy a díla Germaine Richiera či Joana Miróa.

Pokud budete mít po návštěvě Musée Picasso chuť vydat se po dalších umělcových stopách na Azurovém pobřeží, nabízí se návštěva nedalekého hrnčířského městečka Vallauris, v němž Picasso žil v letech 1948–1955 a vytvořil zde více než 4000 keramických děl, z nichž mnohá jsou vystavena v antibeském muzeu.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY