PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Náměstí Hrdinů - Maďarsko, Budapešť

Základní informace

Náměstí Hrdinů, maďarsky Hősök tere, je jedno z významných náměstí v centru maďarského hlavního města a cíl všech návštěvníků Budapešti.

Náměstí Hrdinů, Budapešť, Maďarsko

Náměstí Hrdinů leží v budapešťské části Budín a ukončuje slavnou Andrássyho třídu. Budovat se začalo roku 1896 u příležitostí oslav tisíciletého výročí příchodu maďarských kmenů do Karpatské kotliny. Jeho stavba však trvala více než 30 let a svůj dnešní název dostalo až v roce 1932.

Na náměstí se nachází stanice tzv. jubilejní trasy budapešťské podzemní dráhy, která byla vybudovaná u příležitosti stejného výročí a která se po Londýnu a Chicagu stala třetím nejstarším metrem na světě.

Dominantu náměstí tvoří Památník Tisíciletí, postavený podle návrhu Alberta Schickedanze. V jeho středu stojí 36 metrů vysoký antický korintský sloup, z jehož vrcholu shlíží archanděl Gabriel. V jedné ruce třímá apoštolský kříž jako připomínku skutečnosti, že Maďaři záhy po příchodu do této oblasti přijali křesťanství, v druhé drží korunu svatého Štěpána, neboť víru přijali právě za panování tohoto krále. U paty sloupu sedí na svém koni kníže Arpád, který sem Maďary přivedl, obklopený šesti sochami kmenových knížat. Před sloupem se nachází hrob neznámého vojína.

Jejich kulisu tvoří půlkruhová kolonáda, rozdělená na dvě části. Její vrchol zakončují alegorická sousoší, ztvárňující Válku, Mír, Moudro, Slávu, Práci a Blahobyt. Každou část dělí 6 sloupů, vedle nichž se nachází 14 soch významných postav maďarské historie. Osm z nich představuje předhabsburské krále a šest je vzpomínkou na vůdce povstání proti Habsburkům. Vidět tu lze např. Štěpána I. Uherského, Bélu IV., Karla I. Roberta, Matyáše Korvína, ale i Jana Hunyadiho, Františka II. Rákócziho či Lajose Kossutha. Veškerá sochařská výzdoba památníků pochází z dílny Györgya Zaly.

Po stranách náměstí stojí nádherné budovy Domu umění a Muzea krásných umění z počátku 20. století.

Oficiální webová stránka: https://welovebudapest.com/hely/hosok-tere-2

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Langoš

Školní zájezdy Maďarsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY