PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Old Man of Storr - Skotsko, Isle of Skye

Základní informace

Old Man of Storr je čedičový monolit na severu ostrova Skye čnějící do výšky 55 m. Vrchol je častý cílem pěších výletů návštěvníků ostrova a patří k nejfotografovanějším krajinám na světě.

Old Man of Storr, Isle of Skye, Skotsko

Známý vrchol The Storr leží v severní části ostrova Skye, 10 kilometrů severně od městečka Portree. Dosahuje výšky 719 metrů, což z něj činí nejvyšší vrchol poloostrova Trotternish. Neobvykle malebná krajina vznikla na ploše asi 30 km už v dávných dobách masivním sesuvem půdy, který odkryl jedinečné skalní útvary.

Nejznámější z nich se nazývá The Old Man of Storr, protože svým profilem připomíná starého muže.
Ke vzniku tohoto čedičového skaliska se váže množství příběhů, v nichž vystupují nadpřirozené síly, často obři či víly. Jeden z nich říká, že skála je vlastně palec od nohy velkého obra, který je na tomto místě pohřben.

S obry je spojena i další legenda, jež vypráví o dvou obrech, muži a ženě, kteří utíkali před útočníky. V jednu chvíli se však otočili, aby zjistili, jak daleko jejich pronásledovatelé jsou, a v ten okamžik zkameněli. Podobný příběh zapojuje do této akce i místní víly. Dle něj se jednoho pozdního večera vydal pár starých manželů na vrchol kopce. Žena však byla unavená, dál už nemohla, často odpočívala a zůstávala pozadu. Muži to vadilo a byl nazlobený. Když v jednu chvíli na svoji ženu čekal, objevily se zčistajasna víly, které mu nabídly možnost, že jeho žena může být už navždy po jeho boku. Muž nedomyslel důsledky a souhlasil. V tom momentě je oba víly proměnily v kámen.

The Old Man of Storr je oblíbeným cílem turistů, neboť už cesta k němu a i dále na vrchol The Storr nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny. Ta je natolik přitažlivá, že ji využili tvůrci filmů Prometheus a Sněhurka a lovec. Samotný padesátimetrový skalní útvar se však zdál dlouho nedobytný. Poprvé se ho podařilo zlézt horolezci Donu Williamsovi v roce 1955 a tento výstup byl dodnes zopakován jen několikrát.

Rada: Cesta k The Old Man of Storr je jen jedna. Začíná u parkoviště na severním konci Loch Leathan u hlavní silnice z Portree do Staffinu. I když měří jen 3,8 km, je nutné počítat s neustálým stoupáním.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY