PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Portree - Skotsko, Isle of Skye

Základní informace

Portree je přístavní město ležící na skotském ostrově Skye. Jedná se o největší město na ostrově a nachází se zde jediná střední škola na ostrově.

Portree, Isle of Skye, Skotsko

Historie města není příliš dlouhá. Na počátku 18. století jej jako rybářský přístav založil lord MacDonald. Využil přitom vhodnou přírodní polohu kolem zálivu obklopeného útesy a kopci, z nichž ten nejvyšší dosahuje 413 metrů.

V mnoha průvodcích se lze dočíst, že název města pochází z galského Port Righ, což znamená Přístav krále. Měl by odkazovat na přistání skotského krále Jakuba V., který sem roku 1540 připlul se svou flotilou, protože chtěl přesvědčit místní klany, aby ho podporovaly. Pravdou však je, že okolí dnešního města neslo tento galský název už dávno před touto událostí a správně jej lze přeložit jako Přístav v kopci.

Původní rybářská vesnice se v 18. a 19. století rychle rozrůstala a postupně zde začaly zastavovat i velké námořní lodě. Mnohé z nich odvážely Skoty do Ameriky poté, co roku 1846 propukl velký hladomor. Že se jednalo o přístav důležitý, dokazuje i fakt, že tu bylo roku 1820 postaveno molo dle návrhu Thomase Telforda a stejný inženýr navrhl i silnice spojující Portree s městy Uig a Kyleakin.

Dnes dosahuje populace města 2100 obyvatel a tvoří střed života na Skye. Nádherný přístav a živoucí kulturní centrum se staly oblíbenou turistickou destinací a ideální základnou pro poznávání ostrova. Kromě rybářských lodí tu kotví i mnoho sportovní člunů, návštěvníci mohou využít bazén, nabídku treků s poníky do okolních kopců či si zakoupit organizovanou vyjížďku lodí.

Kromě kostela a množství hotelů město nabízí i kavárny, restaurace, ale i tzv. Aros Centre, kde lze najít výstavu galského dědictví a kde se navíc konají koncerty i divadelní a filmová představení. Dle místních patří k nejpozoruhodnějším budovám Royal Hotel, dříve zvaný MacNab´s Inn, v němž se roku 1746 rozloučil Bonnie Prince Charlie s Florou MacDonald.

Oficiální webová stránka: https://www.isleofskye.com/portree

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY