PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Postbridge - Anglie, Dartmoor

Základní informace

Postbridge je vesnička v srdci národního parku Dartmoor v anglickém hrabství Devon mezi Princetown a Moretonhapstead.

Postbridge vznikl u říčky East Dart a sestává jen z několika domů, obchodu, pubu, pošty a turistického centra. V něm je možné si prohlédnout mimo jiné výstavu prehistorické keramiky, nářadí a zbraní, které se v okolí našly. Vesnice je také ideálním výchozím bodem pro výlety do národního parku Dartmoor.

Svůj věhlas si však získala především díky jednomu z nejznámějších a nejlépe dochovaných „clapper bridge“ v Devonu. Slovo clapper pochází z anglo-saského cleaca, znamenající „překlenutí kameny“. Clapper bridge pak označuje středověké mosty překračující potok či řeku a sestávající z jedné či více plochých desek na kamenných pilířích. Tento typ mostu, vyrobených většinou ze žuly, lze najít především v mokřadech Devonu, ale i ve Snowdonu, na ostrově Anglesey či v hrabství Yorkshire a Lancashire.

Kvůli své snadné dostupnosti je nejznámější patrně most u Postbridge. První zmínky o něm se objevují na konci 14. století, ale předpokládá se, že je o více než století starší. Vznikl patrně pro usnadnění dopravy cínu do nově založeného městečka Tavistock. Na mapě se poprvé most objevil roku 1675. 12,95 metrů dlouhý a až 2,7 metrů široký most je podpírán dvěma kamennými sloupky. Z každého břehu vede jedna deska, vážící až osm tun, a prostřední část je tvořena dvěma lehčími deskami. Původ žuly není znám, ale předpokládá se, že sem byl kámen dovezen z asi 2,5 km vzdáleného lomu.

Most bez větších problémů přestál nepřízeň klimatických podmínek až do poloviny 19. století. Poté však zasáhl člověk: místní farmář se rozhodl shodit jednu z vrchních desek do vody tak, aby řeku přehradil a vytvořil malé jezírko. Deska však dopadla na dno na plocho. Do původní podoby byl most uveden v roce 1879.

Rada: Nenechte se zmást názvem vesnice. S poštou nemá nic společného. Výraz post označuje ploché desky na vršku mostu.

Oficiální webová stránka: www.postbridge.net

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY