PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Princetown - Anglie, Dartmoor

Základní informace

Princetown je vesnice v srdci národního parku Dartmoor v anglickém hrabství Devon.

Přestože Princetown leží v nadmořské výšce jen 420 metrů, je považovaný za nejvýše položenou osadu v Anglii. Obklopují jej nekonečné nehostinné mokřady, které mu zajišťují chladnější a drsnější podnebí, než je ve zbytku Devonu. Zatímco sníh tu padá jen zcela výjimečně, silné deště jsou zde poměrně časté.

Ví se, že tato oblast byla obydlena již v době prehistorické, ale za novodobým osídlením stojí až soukromý tajemník prince z Walesu sir Thomas Tyrwhitt. Ten totiž v roce 1785 začal kultivovat mokřady asi jeden kilometr jihovýchodně od dnešního Princetown a založil farmu Tor Royal. Jeho snaha oživit tuto oblast ale ztroskotala na drsných klimatických podmínkách. Byl to však právě on, kdo navrhl princi tuto oblast jako ideální místo pro výstavbu vězení pro zajatce napoleonských válek. Dartmoorské vězení začalo fungovat roku 1806 a umístěno tu bývalo sedm až devět tisíc vězňů. Městečko, které kolem něj začalo růst, získalo dle majitele těchto pozemků (prince z Walesu) název Princetown.

Jeho ekonomika zcela závisela na místním vězení, takže když bylo v roce 1816 zavřeno, došlo v okolním osídlení k velké krizi. Tu se podařilo překonat až výstavbou železnice Princetown Railway, která odvážela žulu z místních lomů na pobřeží, čímž byla zajištěna obživa pro mnoho místních dělníků. Vězení bylo znovu otevřeno roku 1851 a ve viktoriánské době si získalo pověst nejdrsnější věznice ve Spojeném království. Svůj trest si tu odpykávali vězňové s vysokými tresty za zvláště závažné zločiny. Díky velké míře ostrahy existovala jen minimální pravděpodobnost útěku. Dnes je Dartmoor Prison stále funkční, i když se počet vězňů snížil na šest set. V obrovské budově se také nachází muzeum, v němž se zájemci mohou dozvědět vše o dějinách této stavby i o osudech nejznámějších trestanců.

Za pozornost v Princetown stojí i kostelík svatého Michala, na jehož hřbitůvku jsou pochováni francouzští a američtí zajatci, a proslulý je i místní pivovar, jehož pivo Jail Ail se prodává v širokém okolí. Vše o dějinách tohoto osídlení a jeho vývoji od prehistorie do dnešních dnů se lze dozvědět v High Moorland Visitor Centre. To sídlí v původní budově hotelu Duchy, kde bydlel spisovatel sir Arthur Conan Doyle, který v Dartmooru sbíral materiály pro svou knihu Pes baskervillský.

Oficiální webová stránka: https://www.devonguide.com/princetown

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY