PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Pulteney Bridge - Anglie, Bath

Základní informace

Pulteney Bridge je nádherný palladiovský most přes řeku Avon v centru anglického města Bath. Pulteney Bridge je jeden ze čtyř dochovaných mostů na světě, který lemují po celé délce obchody.

Pulteney Bridge, Bath, Anglie Pulteney Bridge, Bath, Anglie

Jeho název připomíná Frances Pulteney, která roku 1767 zdědila skoro 250 hektarů pozemků v Bathwicku, tedy na venkově odděleném od vzkvétajícího města řekou Avon. Tu šlo tenkrát překonat pouze přívozem, a tak spojení nebylo velmi rušné. V té době však v Bath docházelo k velkému stavebnímu boomu, a tak se manžel Frances, edinburský právník William Pulteney, rozhodl postavit most, který by umožnil rozšíření města i za řeku, a tím by zhodnotil získané pozemky.

Původně se mělo jednat jen o jednoduchou spojnici, ale roku 1770 vstoupil do projektu architekt Robert Adam a došlo k dramatické změně plánů. Po své návštěvě Benátek a Florencie se nechal inspirovat Ponte Vecchio a Ponte di Rialto a vytvořil 45 metrů dlouhý most s jedenácti obchody na každé straně, z nichž každý měl i schodiště do podkroví.

Když byl most v roce 1773 uveden do provozu, zájem nájemců byl velmi malý – na společnosti se odrážela krize po šoku z americké války o nezávislost. Pozemky za řekou tak ožily až v roce 1788, ale to už pod vedením architekta Thomase Baldwina. Ten také v roce 1792, měsíc po Adamově smrti, zvýšil střechy obchodů na mostě a zároveň změnil okna. Jen o osm let později pak byl Pulteney Bridge dvakrát poškozen při povodních a uvažovalo se o jeho nahrazení mostem kovovým podle návrhu Thomase Telforda. Nakonec byla přestavěna jen severní část mostu.

Jednotný vzhled obchodů narušovali i sami nájemníci, kteří své domy přestavovali dle poslední módy, a dokonce je i pomocí konzoly rozšiřovali nad řeku. Šířka mostu tak vzrostla z původních patnácti metrů na osmnáct. Městská rada si uvědomovala problém těchto zásahů, a tak v roce 1936 byl Pulteney Bridge vyhlášen národní památkou a poté, co město skoupilo všechny budovy na něm, byl most upraven do původní podoby dle Adamových plánů.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY